Според икономистът проф. Ганчо Ганчев отговорът е положителен и влизането в Еврозоната би било полезно за българската икономика, но той подчерта и факта, че това е и промяна на начина, по който функционира икономиката.
„Правителството трябва да е готово да управлява процеса. Ние не сме подготвени за излизане от валутния борд и преминаване към автономна политика“, подчерта той.
„Има два напълно изключващи се разказа за това какво е състоянието на бюджета. Не можах да открия тези 18 млрд., за които се говори. Лесно можем да проверим дали това е така, като изчакаме новия бюджет. Ако новият бюджет, който г-жа Петкова трябва да подготви, успее да преодолее тези неща, би трябвало или приходите да нараснат, или разходите да се съкратят, или двете“, заяви експертът в предаването пред Bulgaria ON AIR.
Той уточни, че приходната част се състои от данъчни и неданъчни проходи.
"При неданъчните не виждам възможност за съществено увеличаване, остава да съкращаваме разходите, но там се сблъскваме с бариера - повишаването на заплатите в сферата на сигурността, на съдебната система, на държавните чиновници, на здравеопазване, образование и т.н. Трудно могат да се съкратят и инвестициите. От друга страна, ако дефицитът е 18 млрд., той не може да бъде финансиран. Лихвата трябва да бъде много висока, ако решим да финансираме такъв огромен дефицит. Не виждам изход", заяви проф. Ганчев
По думите му заемът може да бъде или на вътрешния пазар, или на външния.
"Сектор "Вътрешна сигурност" е интересен. Не можем да кажем, че резултатите от дейността на сектора са много добри, включително и правораздаване, прокуратура и съдебна система. Важно е да има политика на доходите в държавния сектор. Бюджетът се прави цяла година с участието на всички министерства, ведомства, регионални власти. Има много подробности, които не са известни", подчерта проф. Ганчев.
За да се съкрати един дефицит от 18 млрд. лв., съкращенията трябва да бъдат много големи, конкретизира икономистът.
"Ако съкратим половината държавна администрация, сигурно въпросът ще се реши, но това ще доведе до тежки социални сътресения", допълни проф. Ганчев.
А дали има ли резон да се върне ставката на 9% за ресторантьори?
"Ако имаме 18 млрд. дефицит, е абсолютно недопустимо да има такова намаляване. Правителството трябва да поеме отговорност, политиката е поемане на отговорност. Нямаме готовност за съкращения в нито един сектор", смята той.
Гледайте целия разговор във видеото.