След като Хърватия бойкотира пазаруването, заради повишените цени в хранителните магазини, редица държави последваха нейния пример.Сред тях са Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина. Възможни ли са подобни процеси и в България? И Еврозоната ли е причината за поскъпването?
„Хърватия влезе в Еврозоната през 2023 г., като тогава инфлацията бе 12%. Сега е 4-4,5%, което означава, че инфлацията е спаднала. Това, което е характерно за страната и се различава от останалите, е че страната има развит туристически сектор, който сформира около 20% от БВП. В един момент обаче, се струпаха много фактори, които доведоха до ценови натиск. Първият е, че Хърватия прие еврото и започна да сравнява цените на подобни продукти със съседите си. Отделно, там има ограничено производство, което води до по-голям внос и по-високи цени“, коментира икономиста Юлиан Войнов пред Bulgaria ON AIR.
„Една цена става пазарна, когато някой я плати. Въпросът е при тези процеси на сформиране на пазарната цена, дали крайният резултат е в следствие на използване на множество нелоялни търговски практики, които са предпоставка за изкуствено завишаване на цени“, заяви бившия председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Стоил Алипиев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.