IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Парите за 2025 година: Реформи, приоритети, проблеми

Икономисти: Публичните финанси се управляват неадекватно

Парите на държавата за 2025 година отново ще са на фокус на днешното заседание на Съвета за съвместно управление. Финансовият министър Теменужка Петкова е категорична, че влизането на страната в еврозоната е приоритет за правителството "Желязков" и България ще поиска конвергентен доклад още тази година.

"Разбира се, на първо място относно този спор за дефицита на касова и начислена основа, всеки професионален макроикономист и специалист по публични финанси знае, че информация се публикува не само от Министерството на финансите”, сподели доц. Щерьо Ножаров.

Икономистът допълни, че всяка седмица БНБ публикува информация за единната сметка на правителството. “Оттам съвсем спокойно могат да се направят изчисления, като се съгласят с информацията на Министерството на финансите", заяви икономистът в студиото на "България сутрин".

Въпреки това, проблемът със съществуващите разлики между прогнозите и реалността за икономическия растеж, както и завишените прогнози на Министерството на финансите, водят до допълнителни трудности. Например, вместо предвидените 3,2% икономически растеж за 2024 година, реалността показва само 2,2%, което има сериозни последствия върху приходите и разходите в бюджета.

Сред основните критики, които изказват икономисти, е неадекватното управление на публичните финанси и раздуването на разходите за ведомства, които не показват същата ефективност.

"За мен този бюджет не може да помогне в борбата срещу демографския срив. Това е сериозен проблем. Разбирам цифрите, които обсъждаме, и какво трябва да изпълним за Еврозоната, но пак казвам: това е антибългарски бюджет, особено спрямо демографския проблем", каза  икономистът проф. д-р Йоаким Каламарис в ефира на Bulgaria ON AIR.

Икономистите категорично подчертават, че България трябва да премине към програмен формат на бюджетиране. Това означава, че разходите трябва да бъдат разпределени на базата на ефективността и реалните резултати, а не да се финансират ведомства, които не демонстрират значими резултати. Програмният формат на бюджетиране би помогнал да се насочат повече средства към тези ведомства и секторни програми, които показват положителни резултати.

Гледайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата