От Асоциацията на операторите на ваучери за храна настояват с новия бюджет да се увеличи и квотата за ваучери за храна, тъй като има голямо търсене.
"Ние не настояваме за увеличение на тази квота, работодателите и служителите настояват за това увеличение. През миналата година беше 1,6 млрд. лв. и смятаме, че във връзка с увеличеното потребление тази квота следва да се увеличи до 1,8 млрд. лв.", заяви главният секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна Таня Обущарова.
В "Българи сутрин" тя поясни, че квотата не излиза от държавния бюджет и маркира максималния размер ваучери за храна, които работодателите могат да дадат.
"Във връзка с увеличението на доходите през последните години, продължава и инфлацията на хранителните продукти. Всички го усещаме по джоба си. Основни цени като на млякото, яйцата и маслото постоянно растат", допълни Обущарова за Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ работодателите смятат, че за да запазят покупателната способност на техните служители, е редно и този фактор да нарасне. Обущарова сподели, че хората чакат всеки месец тези средства, защото разчитат на тях. Социалната придобивка е високо ценена.
"И синдикалните представители настояват за това", коментира експертът. Обущарова е категорична, че след дигитализацията на ваучерите, употребата е станала още по-лесна.
"Използват се приоритетно за храна. Забелязваме растеж в броя на търговските обекти. Хората вече не изхарчват цялата сума на ваучера, а пазаруват за по-малки суми и за семейния пазар. Ваучерите помагат изключително много. В наше проучване, което направихме през септември 2024 г., 96% от служителите казват, че са доволни от ваучерите, 84% от тях казват, че увеличават покупателната им способност, 85% вярват, че ако сумата се увеличи, ще подобрят качеството на хранителните продукти, които ползват", изтъкна тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.