IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Венко Сабрутев: Борисов да спре да се прави на Многострадална Геновева

Видяхме, че за 2024 г. дупка в хазната няма

БГНЕС, архив

БГНЕС, архив

„Борисов трябва да спре да се прави на Многострадална Геновева и да започне да управлява, да спре да се крие зад другите хора“. Така Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) отговори на критиките на управляващите към бившия финансов министър Асен Василев за състоянието на публичните финанси и „дупката“ в бюджета.

В момента Съветът за съвместно управление обсъжда бюджета за 2025 г. В събота лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска още в началото на тази седмица и преди Съвета за съвместно управление Министерството на финансите и министър Петкова да му отговорят какви и в какъв размер разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г., за да излезе заложеният дефицит на касова основа.

„Видяхме, че за 2024 г. дупка няма“, коментира днес Венко Сабрутев на влизане в сградата на парламента. Първо, лъжата, която още от септември м.г., започнаха да ни я тиражират, се оказа лъжа, каза той. „Дефицитът за 2024 г. е 3%, шест млрд., никакви 18 млрд., никакви 9%, както те ни плашеха“, допълни Сабрутев, цитиран от БТА.

Той посочи, че какъв ще бъде бюджетът за 2025 г. зависи точно от управляващите в момента. „Не може да ни слагат 15 млрд. инвестиционна програма, при условие че миналата година в бюджета са били заложени 10 млрд. и едва шест от тях са реално усвоени. Как може пет млрд. допълнителни“, коментира депутатът от ПП-ДБ.

На въпрос дали „Продължаваме Промяната“ ще подкрепи увеличаването на заплатите в МВР и службите, Венко Сабрутев отговори, че това е гласувано още в 50-ото Народно събрание и има закон, който реално вече се изпълнява. Тук въпросът е Борисов какво ще направи – ще остави пари за полицаите и няма да даде пари на лекари, на учители, ще спрат ли всички тези програми от типа на безплатните инвитро процедури, които ние въведохме, скрининг програмите на бременните жени, компенсацията на неприетите деца в детските градини и яслите, попита той.

Сабрутев посочи, че от ПП-ДБ предлагат реформа, която всъщност управляващите трябва да направят, защото обществото очаква срещу 51% увеличение на заплатите, да се увеличи с 51% сигурността на улицата. Той постави въпроса дали без реформа ще се увеличи сигурността, или просто ще се вдигнат разходите.

По-рано днес представители на опозицията също коментираха темата за бюджета и отправиха критики към Асен Василев. На влизане в сградата на парламента Байрам Байрам („ДПС-Ново начало“) каза, че от „ДПС-Ново начало“ ще направят всичко за увеличение на доходите на българските граждани и средствата за общините, които са били предвидени и за тази година. На въпрос откъде ще дойдат тези пари, той отговори: „Асен Василев, питайте него, той е експерт по дупките“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата