IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

"Тренд": Българите са оптимисти след съставянето на редовно правителство

При избори днес ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6%

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Правителството на Желязков започва с добра начална подкрепа. Това сочат данни от проучване на "Тренд" по поръчка на "24 часа", посветено на нагласите спрямо основните институции, партии и актуални теми.

Овладяването на ценовия ръст трябва да е приоритет според почти половината от българите. Сред тях се забелязва висока тревожност за финансовата стабилност на страната и икономическата перспектива.

Регистрираме леко повишаване на оптимистичните нагласи след съставянето на редовно правителство. Оптимизмът превишава песимизма с 6%, като оптимистите за бъдещето на България са 48%, а песимистите – 42%.

Парламентът продължава да е с висока отрицателна оценка за работата си, въпреки че има леко подобрение в последния месец - негативните нагласи спадат с 8% спрямо декември - до 75%, а позитивните се покачват с 4% - до 15%.

Правителството на Росен Желязков стартира със сравнително добра начална подкрепа (32%), като сходни стойности последно са регистрирани в първите месеци на кабинета на Кирил Петков в началото на 2022 г.

Съвсем очаквано – все още е висок делът (29%) на хора, които не могат да определят отношението си спрямо новото правителство. Над 90% от привържениците на ГЕРБ подкрепят кабинета на Желязков. Сред симпатизантите на БСП положителната оценка е малко над 80%, а две трети от привържениците на „Има такъв народ“ също подкрепят новото правителство.

Оценката за работата на президентската институция също бележи лек ръст, като положителният дял достига 41% в сравнение с 36% в края на миналата година.

В електоралната картина не се регистрира структурна промяна от изборите насам. ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6% от гласуващите. С близки позиции остават ПП-ДБ (13.2%) и Възраждане (13%). На четвърта позиция се нарежда ДПС-Ново начало с 10.3%, следвано от Демокрация, права и свободи (7.1%). Лека ерозия в сравнение с изборния резултат от октомври 2024 г. отчитаме при БСП и ИТН заради участието им в правителството. Социалистите се ползват с подкрепата на 6.9% от гласуващите, а партията на Трифонов с 5.9%. МЕЧ, за сметка на това, бележки лек ръст до 5.6%. Величие запазва нива, които са близки до парламентарната бариера (3.8%).

Социално-икономическата проблематика се явява централна за обществото в началото на 2025 година. На въпрос кои трябва да са приоритетите на новото правителство, 44% от интервюираните посочват овладяването на повишаването на цените. На второ място с 19% е приемането на бюджет, а на трето са мерките срещу корупцията с 16%. За 6% приоритет трябва да е съдебната реформа, а за 4% - приемането ни в еврозоната.

Икономическата тревожност се потвърждава и от друг индикатор – 83% са притеснени за финансовата стабилност на страната, а само 11% не чувстват притеснение.

Регистрираме ръст на дяловете, че икономическото положение в страната ще се влоши в следващата една година – от 26% през декември до 35% през януари. В същия момент оптимистичните очаквания за икономиката падат до 20%. 

Посочените данни са част от проучване на „Тренд“ по поръчка на „24 часа", посветено на нагласите спрямо основните институции, партии и актуални теми. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1003 души на възраст 18+. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата