Психотерапевтът Ники Марков и клиничният психолог и директор на Фондация "Анимус" Надежда Стойчева са сред партньорите на видеокаста за емоционално и психично здраве на сайта Az-jenata.bg – "Да си поговорим". Те коментираха последните случаи на агресия, насилие и убийства в страната.
"За да може да бъде идентифициран като психичен проблем, той трябва да бъде диагностициран. Ако човекът е попаднал на правилното място, обърнал се е към специалисти и му е поставена диагноза, неговите близки знаят, че има такъв проблем. Най-често това е последвано от предписани мерки. Отговорността за тях спада към самия човек и неговите близки", обясни Марков в "България сутрин".
За случаите, които са от последните дни, става въпрос за по-сериозни психични отклонения. Такива състояния в психиатрията се наричат психози.
“Неслучайно един човек, който е майка и има деца, и иска да се премести от едно място на друго, често отстрани погледнато показва криза, която ще накара един човек да извърши неща, които са немислими. Хората, които имат психози, се нуждаят от психиатри, задължително трябва да започнат лечение, особено когато са в остра криза. Нуждаят се от сериозна грижа. Една от най-големите болести е психичната болест", каза Стойчева пред Bulgaria ON AIR.
Психотерапевтът Ники Марков сподели, че когато става въпрос за кризисна ситуация, ако не бъдат взети медикаменти, такава рядко може да бъде овладяна. "Медикаментите и терапевтичните способи е добре да бъдат комбинирани", допълни той.
По думите на Стойчева близките на болните хора трябва да имат висока разпознаваемост, "когато някой се вкризява и е на ръба на кризата".
"Важно е да разбираме, че в болшинството от тежките случаи именно средата е нещото, което е отключило възможността и е предоставило начина на живот, който е довел до тези състояние. Ако човек дълги години живее в определени обстоятелства и те го довеждат до тези състояния, правилна стъпка е да се помисли как да бъде променена средата", изтъкна още Марков.
Директорът на Фондация "Анимус" напомни, че когато близките не могат да се справят със ситуацията, трябва да се обадят на телефон 112.
"Децата на хората с психична болест също много страдат. Имаме много такива случаи в нашата служба. Трудно им е, понякога са затворени, понякога не са пускани на училище. Трябва да се съобразяват с неадекватността на родителя. Децата са тези, които се грижат за този човек, трудно е за малки деца. Важно е да се научим да разпознаваме навреме признаците на разболяване", настоя тя.
Относно случая с нападението с нож в столицата, Марков коментира, че пускането на въпросната жена от институциите означава, че най-вероятно няма ресурс: "За да се озове на улицата с нож, означава, че тази подкрепа е била ограничена към нея. Институциите трябва да са по-активни".
Стойчева добави, че е полезно да се говори и да се разпространяват знания за тези проблеми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.