IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

15% скок на цените на имотите за миналата година. Какво да очакваме през 2025 г.?

Говорят експерти пред Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

Имотите продължават да са едни от най-търсените активи в България. През миналата година цената им се увеличаваше постоянно. Затова и Bloomberg TV Bulgaria попита водещи експерти какво да очакваме от имотния пазар през 2025 г.

Иглика Йорданова, управляващ партньор в Colliers International:

Приключихме 2024 г. като една от рекордните в последните години с инвестиционен обем в размер на 380 млн. евро, с голяма активност на местни инвеститори. Зад тази активност стояха доста инвестиции извън жилищата - най-вече в офисни сгради, индустриално-логистични сгради, хотели и търговски площи. Забелязваме интерес, които генерират доходност и държат добри нива на възвращаемост. При жилищния сектор възвращаемостта е по-ниска, но отчитаме сериозни обеми. Миналата година отбеляза ръст в цените на жилищата - около 50% спрямо 2020 г. Има голяма динамика в жилищния сегмент. Прогнозираме и тази година цените да се повишат, както и стартиране на доста нови проекти. Очакваме да намалява делът на инвестициите в жилищни имоти като инвестиционен продукт и повече да се купува с цел обитаване. При търговските площи цените продължиха да се увеличават, особено в търговски центрове и търговски паркове и търговски улици в София и големите регионални центрове. Офисния сегмент също е интерес. Там наблюдаваме покачване на офисни площи клас "А" в София, което се дължи на повишаването на стандартите за зелени сгради. Виждаме и ускоряване на темповете на усвояване на офисни площи спрямо 2023 г. и очкаваме тази тенденция да се запази през 2025 г. При индустриално и логистични площи също имаше оживление. Основен принос за това имат логистични оператори. Забелязваме и стабилизиране на наемните нива, с което влизаме тази година с един стабилен сегмент. Всички подразделения на бизнес имотите в България в момента показват добър фундамент и потенциал за развитие, а в жилищния сегмент има доста нови проекти, особено що се касае за развитието в София. 

Александър Бочев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“:

Статистиката за 2024 г. сочи, че броят на продажбите за цялата страна е почти еднакъв в сравнение с година по-рано или дори с 1% по-малък. Изключение обаче правят големите градове - София, Пловдив, Бургас и Варна, където нарастването е с почти 9%. Това означава, че вътрешната миграция към големите градове продължава. Смятам, че тенденцията ще се запази и през 2025 г. Пазарът, който ще работи, ще е този в големите градове, но той ще бъде спокоен без сериозни сътресения. Очкавам и повишение на цените на имотите през 2025 г., но това много зависи от индикациите за приемането на България в еврозоната през 2026 г. Ако това се случи, то също ще повиши цените на имотите, но в рамките на 9-10%, което е същото равнище като през 2024 г. 

Добромир Ганев, real estate консултант и анализатор, Komfort & Foros Brokers:

Повишението на индекса на жилищните цени ни изненада през 2024 г. Много трудно е да прогнозираме такъв дълъг период поради липсата на достатъчно официална информация. Това, което влияе като основеан фактор на пазара, е да се съсредоточим върху проблемите, които виждаме пред членството в еврозоната. Едно отлагане ще промени конюнктурата на жилищния пазар, което ще доведе до забавяне на темповете на желание за придобиване на недвижимо имущество в краткосрочен план в рамките на тази година. Това може да повлияе и на ръста на цените, те няма да спаднат, но може да се охладят. Друга промяна, която може да се случи, е в забавяне на темповете на строителството. В София през 9-те месеца на 2024 г. имаме с около 20% спад на започнатите жилищни единици. Ако предлагането намалее, то ще доведе до по-голям натиск, който допълнително ще повиши цените. Най-различни са възможностите за промяна в динамиката, но като че ли повечето фактори ще продължат да се развиват позитивно. В обобщение през 2025 г., ако няма промяна в нагласата на политиците за членството ни в еврозоната, няма да видим и особено голяма промяна на пазара. Бъде ли приета датата 1 януари 2026 г., това ще раздвижи пазара на жилища втора ръка. Големите ръстове на цените са в големите градове и Несебър, и много по-ниски в останалата част на страната. 

Антон Илиев, съосновател на агенция „КА5 имоти",

През тази година не очаквам скокове от порядъка на 15-20%, както имаше при жилищните имоти през 2024 г. Очаквам цените да се повишат между 5% и 10%.

Борислав Точевски, Домекс

Моите очаквания са, че няма да има съществено поскъпване в цените на имотите, защото в последните 2 години те се повишиха достатъчно. До приемането ни в еврозоната ще има стабилизиране на цените, а след това има различни спекулации дали ще има ново увеличение. Очкаванията са, че тогава най-вероятно отново ще има поскъпване. Трябва да отбележим, че има огромни разлики между ниския и високия клас имоти, чието търсене се увеличава. Въпреки това в дългосрочен план по-ниския клас ще запазят цената си. 

През изминалата година повишението на имотите у нас достигна 15%. Това нарежда България сред водещите в ЕС по показателя. 

Тази година очакванията са отново за плавно поскъпване. Въпреки това цените могат да се забавят.

Продължава най-голямото търсене да е в София, Бургас, Варна, Пловдив и Несебър. Предполага се, че това ще  доведе до нови повишения на стойността на жилищата. 

Водещ фактор за имотния пазар ще е еврото. Очаква се приемането на общоевропейската валута да доведе до допълнително поскъпване.

Имотният пазар ще продължи да бъде динамичен и през настоящата година. Доста хора третират имотите като добра инвестиция, но остава въпросът дали ще има достатъчни жилища за тези, които просто търсят къде да живеят в големите градове. 

Целият разговор - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата