Правителството ще представи новия бюджет до 10 дни. Кабинетът “Желязков” обеща да работи за влизане в еврозоната от 1 януари 2026 година. Президентът Румен Радев поиска механизъм за контрол на цените на харните във връзка с влизането ни в Еврозоната.
"Механизъм за защита на потребителите при висока инфлация и ръст на цените винаги е изключително важен. Новият кабинет започна сериозно да работи по темата за превенцията. Икономическият и социален съвет многократно е подчертавал, че е важно да има механизъм, който да предпазва потребителите от спекула. Това в закона за еврото до известна степен го има", коментира председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова в "България сутрин".
По думите на Русинова икономическият и социален съвет има поставена задача от НС да разработи анализ по отношение на неравенствата в страната. "Ще дадем готова рецепта на изпълнителната и законодателна власт, стъпките предстоят", уточни още експерта.
Как ще се променят цените у нас след приемането на еврото
"Все още има колебание в част от хората. Промяна на курса не може да има, има решение на парламента. Повишаване на цените заради влизане в еврозоната не може да има. Ще има превалутиране. Повишаването на цените е въпрос на икономическа среда", подчерта Русинова.
Пред Bulgaria ON AIR тя каза още, че не е най-важното какъв е размерът на дефицита, длъжни сме да гоним минимален дефицит.
"Въпросът е в този бюджет да видим какви са конкретните политики. Европейските средства най-накрая да стигнат до общините, бизнеса и гражданите. Извървели сме основния път за влизане в еврозоната, на прага на еврозоната сме. Най-важната стъпка е да има предвидимост, това очакват европейските ни партньори", каза още тя.
В първите няколко месеца ще има по-висока инфлация, но това няма да се дължи на влизането ни в еврозоната, на мнение е Русинова.
Председателят на Икономическия и социален съвет изтъкна, че регулацията на цените не може да бъде само с доплащания и подкрепа, а трябва да се търсят механизми.
Енергетика, воден сектор, част от селското ни стопанство очакват реформи. По-ефикасното използване на ресурсите ще доведе до регулиране на цените, обясни Русинова.
По темата за бойкотът на големите вериги магазини, който обявиха няколко балкански държави, Русенова каза, че този бойкот е сигнал от гражданите, защото голяма част от тях са на прага на поносимостта на цените.
"Ако се натискаме цените надолу, а доходите не растат, се връщаме в едни стари времена преди 30 години. Конкуренцията е най-сигурният начин да се регулират цените", посочи Русинова.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.