IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Опасно предизвикателство за децата в TikTok: Какво изядох и оцелях?

Младежи се предизвикват кой ще поеме по-голяма парацетамол

За опасна тенденция в TikTok предупреждават от Швейцария. Тя се нарича "какво изядох и оцелях". Младежи се предизвикват взаимно кой ще поеме по-голяма доза от болкоуспокояващия медикамент парацетамол. 

"Предизвикателството е кой е най-смелият. Ако оцелея, значи аз съм велик. Най-пагубното е, че има уловка. Не просто да изядем един парацетамол, а дали ще оцелеем. Тийнейджърите нямат здрав разсъдък и критична мисъл, но не защото са глупави. Когато имаме тийнейджър вкъщи, ние все едно сме с психичноболен. Хормоните правят такива огромни промени почти в мозъчната функция, че ние всеки ден се събуждаме до нов човек и трябва да го гледаме със смирение като душевноболен", коментира експертът по ранно детско развитие Анна Влаева в "България сутрин". 

Тя подчерта, че децата не правят осъзнато проучване, нямат критичното мислене на възрастен човек и просто гълтат таблетките. Прилошаването идва по-късно при натрупване в организма, а понякога има летални случаи.

"Хубаво е, че си говорим с цел превенция, а не констатираме поредния случай. Тези младежи, които се хващат на такива кукички, предизвикателствата няма да спрат... Точно един определен характер дете ще се закачи на такава въдица - което търси признание и подиум за изява, защото в реалния му живот няма къде да се изяви", обясни Влаева пред Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ така децата си набавят доза смелост и статут сред връстниците. Социалната мрежа дава подиум за изява и те стават известни, но това е лъжовно, отбеляза специалистът.

"Трябва от първите години да слушаш какво иска детето - откакто почнем да се разбираме, от една година. В тийнейджърството е прекалено късно. Единственият коз на родителя е детето да му има доверие. А доверие се изгражда от първия ден. Ако едно дете добива свободата си при родителя, то ще се чувства комфортно в кожата си, ще има с кого да сподели и няма да бъде податливо на такъв тип кукички", посочи Влаева. 

Тя не споделя мнението, че взимането на телефона и ограничаването на TikTok върши работа, тъй като учениците са изобретателни - съученици им носят други телефони в училище, на които има TikTok.

Проблемът с райския газ сред децата

"Нуждата, която децата запълват, е една и съща - пак е внимание, нужда от признание, нужда да се откъсне от прекалено обгрижващ и нежен родител. Бунтът на тийнейджъра е да загърби родителите си, този индивид трябва да си докаже, че може сам. Въпросът е да си го доказва с тряскане на вратата, а не да пие, пуши и да се катери по небостъргачи. Родителят трябва да е готов за този бунт", каза още Влаева.

Гледайте целия разговор във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата