Има аргументи за преосмисляне на стратегията на българския туризъм. Планът е добре разписан, но на практика не се получава търсеният ефект. Често се сменят слоганите, а таргетираните пазари не са достатъчно добре обмислени. Основният проблем е липсата на бюджет. Гърция и Турция инвестират в пъти повече в реклама на туризма. Това каза Георги Филипов, председател на УС на Асоциация за реклама и комуникации в туризма, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.
"Разбира се, проблемът не е само бюджетът. Нужна е по-ясна идентичност и диверсификация на пазарите. Рекламното послание за всеки пазар трябва да се адаптира към търсенето. Целта е България да се рекламира като целогодишна дестинация. Ние сме най-богатата страна на минерални извори в Европа. Виненият и кулинарният туризъм също за важни за определени кръгове туристи. Разполагаме със събития, фестивали и атракции. Нужно е да избягаме от ограничаването до летен и винен сезон."
„Имаме традиционни европейски пазари като Германия, Великобритания и Полша, където се работи с туроператори и се посещават редица изложения. От друга страна, съседите ни на Балканите проявяват интерес към уикенд туризма“, коментира гостът. Туризмът е преживяване и посланията трябва да предизвикват емоция и желание за пътуване. Нужна е силна емоционална ангажираност във визията.
Според събеседника ни конкурентни са Гърция и Турция, но те разполагат с по-голяма плажна ивица и затворени all inclusive курорти. При СПА туризма пряка конкуренция ни е Унгария. При всички положения България има своите силни страни и може да наблегне на комбинацията между море, планина, спа и култура, както и достъпни цени. Липсва ясно позициониране на бранда и по-агресивен маркетинг.
Рекламните ни клипове са неразпознаваеми и безлични. Липсва сериозна дигитална реклама. Например, туристическият ни сайт не е променян от година.
„Социалните мрежи се използват нерационално и повече за ПР на съответния министър, но не и за привличане на туристи. YouTube и TikTok също трябва да бъдат включени в промотирането на България като дестинация“, обясни Филипов.
Потребителите обменят информация в социалните мрежи и следят рейтингите. „Нужно е в маркетинга да се включат можещи и знаещи млади хора, които да изградят правилната стратегия“, отбеляза гостът. При винения туризъм е важно да направим вината ни по-разпознаваеми и да ги позиционираме в по-високия клас вина. Изработката на добри винени маршрути е мярка, която би имала позитивен ефект. Не бива да забравяме и кулинарния туризъм и връзката му с другите типове туризъм.
Бизнесът инвестира много в реклама, но когато националната реклама и частната не гледат в една посока, не се постига ефект. Честата смяна на министрите през последните години понякога води до късане на връзката. Общинските администрации също имат желание да се работи в тази посока. Излизат нови проекти и програми, които подпомагат това партньорство.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.