Очакваме вторият медицински хеликоптер да пристигне между 17 и 25 февруари, а третият - най-вероятно до края на март. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на петъчния парламентарен блиц контрол.
Той подчерта, че след пристигането на втората машина за оказване на медицинска помощ по въздух ще е възможно първият хеликоптер да отиде на редовното си гаранционно обслужване в Италия.
Министър Караджов потвърди, че единствената ни засега въздушна линейка отново е в оперативна готовност да изпълнява мисии, след като сигнал за ниско налягане в един от двигателите на машината доведе до прекъсване на полет.
Фирмата-производител „Леонардо“ е анализирала данните и е открила софтуерен проблем, стана ясно от изказването на министъра.
Той подчерта, че възможността за техническа повреда е отхвърлена.
От Италия е изпратен нов електронен блок, който е монтиран от българските инженери, обучавани от фирмата-производител „Леонардо“, уточни министърът.
Вчера е проведен и първи тестови полет, който е успешен и хеликоптерът отново е операционен, потвърди министър Караджов, цитиран от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.