Учителите настояват за увеличение на заплатите. След заканата, че ще протестират, министърът на образованието Красимир Вълчев обеща по-висок процент от планираните 12,6% - 15% от 1 март.
"Ако това се случи, ще имаме догонващо увеличение на заплатите от 1 март. Средствата ще се получат през месец април. Това ще успокои до някаква степен страстите. Ако сега млад учител започва с 1500 лв., той няма да стигне 1700 лв. чисти пари. Това не е голямо привличане на младите да дойдат и да останат в системата", коментира пред Bulgaria ON AIR д-р Юлиян Петров от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
Той уточни, че протестната готовност на училите остава, тъй като бюджетът все още не е приет.
Д-р Петров е изненадан, че постоянно се говори за заплащането на учителите.
"В още поне 10 професии се увеличават заплатите. Учителите получават с 30% по-малко от професията на полицая, която е с много по-ниска квалификация - със средно образование тези хора работят нещо много отговорно", подчерта гостът в "България сутрин".
Според д-р Петров за подобряване на образованието ни са необходими "още 7-8 неща, които трябва да се случат, за които учителят има нужда от партньорство".
Дори 5000 лв. да станат учителските заплати, това няма да доведе до най-високото качество, смята той.
Възнаграждението е много важно за студентите да изберат учителската професия.
"Трябва да привлечем и задържим студентите с най-високи резултати на изпитите. ВУЗ-овете трябва да променят начина на обучение на студентите, той е много архаичен. Надявам се, че и те ще се реформират. Учителят трябва да получава още във ВУЗ-а необходимите знания и практическите възможности. От това зависи професията учител да стане атрактивна", категоричен е д-р Юлиян Петров.
Той е на мнение, че матурата по математика по-скоро ще демонстрира картина, която няма да ни хареса.
"Трудността на математиката в българското училище е над способностите на учениците. Няма смисъл да акцентираме на информацията, а на знание и компетентност", изтъкна събеседникът и добави, че от Синдикат "Образование" са категорично против задължителната матура по математика.
"Заплатите са най-слабо действащият инструмент, който може да привлече учителите. Те намират в други браншове много по-добра реализация. Важно е да вдигнем рейтинга на учителя. Мъжете изчезват, висока средна възраст - това не е нещо, към което трябва да вървим. Има прекрасни учители на 60-годишна възраст, но много по-трудно ще направят рязък завой в своята работа", каза още д-р Петров.
По думите му учебното време не е панацея и с него няма да променим нищо.
"Натовареността на учителите в България е много висока, понякога стига до 54-55 часа. Учителите и лекарите са на първо място подложени на бърнаут ефект. Можем да освободим учителите от много писмена работа и обяснения. Учителят не е администратор. Това е откраднато време, което би могло да бъде за учениците", обясни представителят на Синдикат "Образование".
Той даде пример с изкуствения интелект, определяйки го като много важен в образователната система: "Би спестил на учителите много време и административна работа".
Коментира се вариант училищната система да стане затворена и пропускателният режим да бъде затегнат - училищните дворове да бъдат заключени, съобщи д-р Петров.
"Заедно с тези, които играят баскетбол, има други, които разпространяват дрога", алармира той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.