IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Търговските вериги: Настройването на обществото срещу определени пазарни участници ще донесе тежки вреди

Според тях, в страните от ЕС, където е въведен таван на цените, инфалцията е била по-висока

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Опитът на някои европейски държави досега да предложат механизъм на пределните цени или пределни надценки, доведоха до значително по-висока инфлация, отколкото в България. Това се твърди в становище на Сдружението за модерна търговия, разпространено преди малко. В него членуват големите търговски вериги, а становището е по повод предложеният проект на закон, с който у нас се въвеждат пределни търговски надценки на определени стоки, чийто списък ще съставя Министерският съвет. 

В случая с Унгария инфлацията при храните достигна най-високото ниво в целия ЕС през 2023 г.  - почти 50% на годишна база, като доведе и до дефицит на определени стоки, попаднали в обхвата на мярката.

През лятото на 2023 г. Румъния ограничи търговските надценки на редица стоки от първа необходимост като от тогава досега, България отбелязва по-ниска инфлация при храните, отколкото Румъния, в която действа въпросната мярка.

В Хърватия, след въвеждането на таван на цените на определени хранителни продукти през септември 2023 г., инфлацията при храните също е по-висока спрямо тази в България, се посочва в становището на съюза. 

Предлаганите в проекта ограничения на надценките и задължения за поддържане на количества са в пряко противоречие с европейското право и могат да бъдат разглеждани като нетарифна бариера пред вътреобщностната търговия в рамките на ЕС. На 12 септември 2024 г. Съдът на ЕС постанови, че ограниченията на цените на основните хранителни продукти, определени от унгарското правителство, и задължителните изисквания за складиране на търговците на дребно са несъвместими с правилата на ЕС и подкопават лоялната конкуренция, се казва още в становището.

В него се припомня, че у нас вече има решения на  държавни органи, които установяват, че цените на основни хранителни стоки като например олио, брашно, яйца, млечни, свинско месо и пр. се базират „на обективни икономически фактори, както и на такива, породени от международната обстановка". Цитатът е от решение на КЗК за секторния анализ на пазара на олио и брашно от 2024 г. Според същото решение, цитираните в него данни не показват наличие на високи нива на маржовете на печалба у търговските вериги.

Против пределните надценки има много други аргументи, посочват от съюза. "Намираме, че поредният опит за ограничаване на конкуренцията чрез настройване на обществото срещу определени пазарни участници е зле прицелено, има други мотиви и има потенциал да донесе тежки вреди за икономиката на страната, свободната конкуренция и потребителския избор", се казва в становището. 

Решението на проблемите, свързани с достъпността на храните, следва да бъде търсено в подобряване на бизнес средата, инвестициите, повишаване производителността и стандарта на живот на хората.

Подкрепяте ли евентуален бойкот на магазини заради високите цени?

Да, след като го има на целите Балкани, значи трябва и тук
Да, макар че надали ще има особен дълготраен ефект
Не, като има инфлация, как да държат ниски цени магазините
Слагането на таван на цените на някои продукти ще вдигне инфлацията
Пореден акт на отвличане на вниманието от важните теми
Общо 205 гласа

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата