Битката с вейповете продължава – парламентът планира да ги забрани със закон, а президентът Румен Радев ще свиква Консултативен съвет.
Йордан Пешев от Икономическа полиция на СДВР сподели пред bTV, че от началото на година се работи приоритетно по противодействие на продажбата на вейпове без акцизен бандерол, както и такива със съдържание на хексахидроканабинол. “Провеждаме ежедневни специализирани полицейски операции“, каза Пешев.
От началото на годината има 10 задържани с образувани досъдебни производства за търговия с нелегални вейпове.
Пешев съобщи, че занимавайки се с търговия на вейпове, едно лице на възраст между 17 и 20 години, би могло да изкара около 200-300 лева на ден. И уточни, че продажбата се установява най-вече в групи в мобилни приложения. Там се осъществява комуникацията как и къде да бъде доставен продуктът.
“По тази линия си сътрудничим с колегите от “Киберсигурност“ в ГДБОП“, каза Пешев и добави, че винаги има някой, който стои на върха на пирамидата, а “в същото време до него по никакъв начин не достигат тези устройства и ние не бихме могли да го свържем с тази дейност. Нашата цел е именно това – да прекъснем веригата, но това става все по-трудно“.
“Интересното е, че тези устройства пристигат от азиатския пазар и същите дори и вносителите да имат желание да ги регистрират, те не могат да бъдат регистрирани и да бъдат обложени с акциз, тъй като според Закона за акцизите и данъчните складове могат да се регистрират на територията на ЕС такива с до 2 мг течност и до 2% никотиново съдържание“, заяви Пешев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.