Около 2000 души у нас с психични разстройства живеят в специализирани домове, защитени жилища и центрове от семеен тип. Хората с психични проблеми обаче са много повече и за тях се грижат близките им.
Пред Bulgaria ON AIR д-р Спас Спасков коментира, че броят легла, както и броят на лекарите, работещи в психиатричните заведения, е около 2,5 пъти по-нисък от средната величина за Европа. “У нас не се обръща внимание на психиатричната помощ от хората, които взимат решенията. По-голямата част от психиатричните заведения са разположени много периферно. Тези хора да ги скрием, пълна изолация. Иска се нов поглед", коментира бившият шеф на "Пирогов”.
Спасков добави, че финансиране не е по пътя на клиничните пътеки. "Когато се разсъждаваше дали психичните заболявания трябва да влязат в обсега на Здравната каса, се взе решение тези заболявания да бъдат лекувани със средства от държавата. Държавни болници на бюджет. Пример за нетърговски дружества са психиатричните болници. Държавата най-вероятно леко замита проблема и не финансира достатъчно добре психиатричните заболявания", каза още лекарят и посочи, че са малко студентите, които желаят да се насочат към психиатрията .
Доц. д-р Спасков подчерта, че трябва да се обърне внимание на последващото лечение и да се вземат мерки след изписването от болниците. "Направихме разкъсване на болничната и извънболничната помощ. Преходът на пациента върви спънато и изпускаме тези хора. Те често нямат съзнанието, че са болни и не търсят активно помощ", заяви той в предаването “България сутрин” и уточни, че голяма част от лекарствата за психично болните, извън здравните заведения, се заплащат от Здравната каса.
Адвокат Калина Михайлова на свой ред каза, че информацията относно здравното състояние на едно лице е тайна и всеки лекар е длъжен да опази тази тайна. "Това са чувствителни данни. Лицето има право да бъде опазено от разкриване на тази тайна. Нарушаване на правата на пациента е информацията за здравното му състояние да бъде публично достъпна", предупреди тя.
Адв. Михайлова изтъкна, че проблемите с психичното здраве са все повече: "Всеки осми има някакво състояние, което го кара да не се чувства психично здрав". По думите ѝ трябва да бъде приложена комплексна промяна в сферата на психичното здраве.
"Психотерапията е част от лечението на лицата с психиатрични заболявания. На въпрос НЗОК отговаря, че психотерапевтът не е лекар в лечебно заведение и не се покрива по НЗОК", даде пример юристът и допълни, че е заложено като законово основание създаването на национален регистър на хората с психични заболявания.
Тя настоя, че е изключително важно извънболничното лечение и проследяването на пациента, тъй като близките нямат капацитета и ресурса да се справят с този проблем. "Не се провеждат допълнителни обучения на близките как да се справят с проблема", съобщи адв. Михайлова.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.