През изминалата година са били подадени 70 268 сигнала за тормоз на деца в интернет в дирекция „Киберпрестъпност“ на Главна дирекция борба с организираната престъпност (ГДБОП). Това каза Антоанета Василева, координатор на Центъра за безопасен интернет, по време на конференция по повод 20 години от създаването на организацията.
По думите на Василева информираността на родителите и децата за безопасността в онлайн пространството се повишава значително.
„Получаваме все повече запитвания от родителите“, каза тя. „Все повече ни задават въпроса как да направят профилите им безопасни или да ограничат екранното време“, поясни Василева. Тя посочи още, че Центърът за безопасен интернет усилено работи по всички получени сигнали. Центърът получава обаче тревожни данни – всяко седмо дете е жертва на тормоз в онлайн пространството, допълни тя.
„Почти 99% от децата, пострадали от онлайн тормоз, са момичета“, каза още Василева. „Имаме подадени над 100 хиляди сигнала за публикувани изображения в "Телеграм". Съдържанието, което ние не успяхме да свалим обаче се прехвърли в сървър в Холандия и се борим да бъде премахнато“, обясни Василева.
По думите й децата се сблъскват с тормоз не само в социалните мрежи, но и в различни чат приложения и в онлайн игрите.
Тя посочи, че най-успешната стратегия, за да ги предпазим е като ги обучаваме да разпознават рисковете, да знаят как да се справят когато попаднат в неприятна ситуация и да знаят как да търсят помощ. „Децата са в онлайн пространството от много ранна възраст. Всяка година става все по-ниска възрастта, в която влизат в мрежата. Най-големите проблеми са между 9-14 години, защото тогава децата нямат достатъчно развити умения“, добави Василева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.