Част от сградата на Централната минерална баня, където се помещава Музеят на София, е пред срутване, твърди председателят на Съюза на архитектите в България арх. Петър Диков. Северното крило на Централната минерална баня е единственото, което не е реставрирано нито отвън, нито отвътре.
По думите на архитекта, ситуацията е изключително тежка. “Когато една сграда е нестабилна и е оставена без да се поддържа, един малък тласък може да ѝ причини тежки повреди. Отвътре нещата наистина изглеждат ужасяващо. Най-важното в момента е да се реагира, за да се опази този културен паметник", каза арх. Диков за Bulgaria ON AIR.
Емблематичната сграда е построена през 1913 г. и е паметник на културата с национално значение. Част от нея съхранява българската памет чрез архива на Регионалния исторически музей. Една от концепциите за дейността на сградата е музеят да бъде разширен, както и да се обособи зала за събития.
"Един музей трябва да живее, да има събития, който да привличат хората към него", коментира още арх. Диков.
Граждански организации настояват функциите на банята да бъдат върнати. Столичната община съвместно с Института по културно наследство вече работи по подобна идея. Ремонт ще бъде направен при нужда.
"Място с хилядолетна история, свързано с извора, заслужава да бъде уважено и да продължи да бъде такова. Не отхвърлям идеята за музей, но не му е мястото там. Заставаме плътно зад идеята тази сграда да върне термалните си функции", посочи директорът на Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) арх. Петър Петров.
Вижте повече в репортажа на Зара Поп Димитрова за Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.