IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Да има ли задължителен час по добродетели и религии в училище?

Ирина Манушева и д-р Благовест Върбаков пред Bulgaria ON AIR

Обсъжда се въвеждане на задължителен час по добродетели и религии. Родители обаче се възпротивиха на задължителния му характер.

"Вече са над 600 хората, които са подкрепили отвореното ни писмо. То не е инициирано от родители. То се подкрепя от граждани, които разбират фундаменталната роля на образованието и смятат, че задължителното изучаване на религията не бива да бъде част от учебната програма. Писмото се подкрепя и от много вярващи религиозни хора. Ние в никакъв случай не възразяваме срещу религиите в техния исторически философски културен контекст", каза застъпникът на реформи в образованието Ирина Манушева в "България сутрин".

Тя уточни, че не се възразява и срещу избираемия предмет "Религия", който съществува от години като възможност в българското училище.

"В днешно време, в една секуларна демократична държава, е очевидно, че по този начин не може да се инкомпорира предмет "Религия", както Светият Синод на БПЦ счита. Да, в Гърция е задължителен, във Финландия също. Аз съм привърженик това да бъде като сравнителна дисциплина - философско-историческа дисциплина", коментира богословът д-р Благовест Върбаков пред Bulgaria ON AIR.

Относно часа по добродетели и религии, той попита дали ще може да се акцентира върху добродетелите: "Ценностната система на християнството ли ще е, на исляма ли ще е, на юдаизма ли ще е, изобщо на религиите ли ще е?"

По думите на Манушева е спекулация, че в повечето страни в Европа, или в света, има задължително изучаване на религии.

"Гърция е може би единствената държава, която почти не дава избор. За да може да работим за по-голяма търпимост, за по-малко агресия и в училището, и в обществото, трябва да работим в такава посока - на уважение към хората. Училищното и предучилищното образование е изправено пред огромни проблеми. Въпросът е дали наистина това в момента ни е необходимо - да въвеждаме още един задължителен предмет и той да бъде религия. Относно добродетелите - няма знак на тъждество между религия и морал. Възпитаването на добродетели не е прерогатив на религията", изтъкна от своя страна Манушева.

Няма научни изследвания, които да потвърждават, че въвеждането на предмет "Религия" води до всички "тези желани ефекти", подчерта тя.

"Писмото има превантивна роля", допълни още Манушева.

"Подкрепям напълно искането, че в училище трябва да бъде предмет "История на религиите". С оглед на поведението на сегашните родители, които са мои набори, трябват едни напоителни спешни курсове. Не можем да откъснем морала и етиката от религиозната съпринадлежност, което далеч не означава, че това е познание", смята д-р Върбаков.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата