Депутатите приеха процедурните правила за избор на председател и заместник-председатели, ръководещи съответно управления "Надзор на инвестиционната дейност”, "Застрахователен надзор” и "Осигурителен надзор” на Комисията за финансов надзор. Правилата бяха гласувани със 114 гласа "за", 72 – "против" и 16 – "въздържал се".
Според приетите текстове предложенията за заместник-председатели се внасят в писмена форма от председателя на Комисията за финансов надзор до комисията по бюджет и финанси в парламента чрез председателя на Народното събрание в 7-дневен срок от решението за избиране на председател на Комисията за финансов надзор.
Предложенията се придружават от писмени мотиви, които аргументират добрата професионална репутация на съответния кандидат. Предвижда се предложенията, заедно с приложените към тях документи да се публикуват на специализиран тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание в срок не по-късно от 7 дни преди изслушването, съобщава БТА.
Според процедурата кандидатите подлежат на предварителна проверка по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Резултатите от нея се публикуват на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание.
Процедурата предвижда в открито заседание на комисията по бюджет и финанси кандидатите за председател да се представят по азбучен ред на собствените им имена от вносителите на предложенията, а кандидатите за заместник-председатели се представят от председателя на Комисията за финансов надзор. Представянето включва и данни за специфичната подготовка, мотивацията, публичната репутация и обществената подкрепа за кандидата. Всеки от кандидатите за председател представя своята концепция за дейността на Комисията за финансов надзор, а всеки от кандидатите за заместник-председател представя своята концепция за дейността на управлението в комисията за финансов надзор, за което е предложен от председателя на Комисията за финансов надзор.
В процедурата по избор от Народното събрание се посочва, че гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване. Ако има няколко кандидати за председател гласуването се извършва по азбучен ред на собствените имена на кандидатите, освен ако Народното събрание реши друго. За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове "за”. Когато никой от кандидатите не получи необходимите гласове се провежда повторно гласуване, в което участват до двама кандидати за съответната длъжност, получили най-много гласове "за”. Ако и при повторното гласуване никой от кандидатите не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор на председател на комисията за финансов надзор.
По-рано днес парламентът започна процедура и за избор на нов подуправител на БНБ -
ръководител на управление „Банков надзор“. Предложението за кандидат за подуправител се внася от управителя на БНБ до Комисията по бюджет и финанси чрез председателя на Народното събрание в 7-дневен срок от приемането на тези процедурни правила от парламента.
Кандидатът се смята за избран, ако е получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
Изборът на нов подуправител на БНБ се налага заради изтичането на мандата на Радослав Миленков на 22 март 2025 г. Съгласно Закона за Българската народна банка Народното събрание следва да произведе избор на нов член на Управителния съвет не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца преди изтичането на мандата на действащия. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.