Срокът за внасяна на проектобюджета беше 14 февруари и беше даден от самото правителство. Отлагането му със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ).
Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с министрите от еврозоната в понеделник (17 февруари) българският финансов министър няма да може да отиде с готов бюджет. По думите на икономиста именно във фокуса на тази среща ще са критериите за влизане в еврозоната - главно инфлацията и бюджета.
"След тази среща предстои съставянето на т.нар. фискално-структурен план. Сега нещата се объркват”, каза още Ганев и добави, че темата за бюджета винаги се политизира и това е нормално.
Както се потвърждава и в момента, тя става още по-тежко политизирана, когато има проблем - риск от надхвърляне на дефицит от 3%.
Според икономиста, в опита да се влезе в 3-процентовата граница, трябва да се вземат мерки по "разходите за персонал" – да се обуздае нарастването на заплатите или да се намали броя на хората (или комбинация от двете).
Разходите за издръжка също носят потенциал за промяна.
Някои общини може и да пострадат и да не стигнат средства за техни проекти, допълни Ганев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.