Пада възрастовата граница на хора с хранителни разстройства, анорексия, преяждане. Психологът Теодора Цветева е пример за това как се преминава през тежки изпитания. Тя самата дълги години се е борила с булимия, 4 г. е била в капана на непрестанното спазване на диети.
В съботното издание на “България сутрин” Цветева споделя, че определено има етап на отричане. “Когато сам не осъзнаваш, че имаш проблем, е трудно да ти се помогне. Много често първо родителите забелязват проблема. С правилните специалисти нещата могат да се случат, колкото и да се трудно", заяви психологът.
Цветева подчерта, че преди години не се е говорело за тези проблеми, а и към момента липсват клинична пътека и специализирани отделения за анорексия.
"Важно е да изградим здравословна връзка с храната. Тя е не само енергийна нужда. Тя е и за удоволствие. В практиката си забелязвам, че това са на-й-големите пречки пред хората. Може да доведе до социална изолация, здравословни проблеми, спиране на менструалния цикъл при жените", каза психологът пред Bulgaria ON AIR.
Според психолога първата, и най-важна превенция, трябва да дойде от семейството.
"Не трябва да се етикетира храната като "добра" и "лоша", "полезна" и "вредна". Орторексията също е толкава животозастрашаваща - манията по здравословното хранене. Човек трябва да може да яде, да няма списък с добри и лоши храни", призова Цветева.
Перфекционизмът е характерен за пациентите с анорексия
"Това се изпуска от родителите. Детето е ученолюбиво, отдадено, не създава проблеми. Изглежда като чудесен модел. Възрастовата граница е размита, по-рядко работя с мъже, има и деца. Пада долната граница, има и хора на средна възраст, попаднали в капана на диетите и преяжданията", сподели психологът и препоръча хората да не се поддават на модните диети и на примери за здравословни храни от социалните мрежи.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.