При брутното капиталообразуване растежът е само 0,7%. При голяма част от частните инвестиции увеличението се дължи на ръста на заплатите. Износът наистина спада. Сравнението на българския ръст с този на ЕС и еврозоната е подвеждащо. Въпреки че тенденцията е позитивна, тя не е устойчива, защото се дължи основно на вътрешното потребление. Това каза доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
Икономическият растеж, базиран на вътрешно потребление, крие няколко риска. Потреблението се захранва от нарастването на доходите, либерализираните условия за кредитиране и очакванията на потребителите и домакинствата. Бюджетът за 2025 г. предвижда експанзия на доходите, но тази тенденция вече достига своите граници. Тогава този растеж спира. Важно е да се обърне внимание на инвестициите на фирмите и на износа.
Улесненото кредитиране има своята процикличност. При следваща фаза на цикъла то може да бъде силно ограничено. „Виждаме, че при фискалната политика има охлаждане и балансиране. Ако станем член на еврозоната, това би могло да обърне тенденцията“, коментира гостът.
Според събеседника на 24 февруари ще излязат данните на Евростат за инфлацията. Много е важна оценката на Европейската комисия, която ще се повлияе от бъдещия бюджет. При един добър проект, който показва устойчивост на финансите, това ще е добра новина за България.
Отбраната е един от подценяваните сектори както в България, така и в ЕС. Той има силен иновационен потенциал. Страната ни се намира в район с висок геополитически риск. „България не може да си позволи да подценява този сектор. От друга страна, той трябва да бъде обвързан с иновации. Това ще помогне и на реалната икономика“, обясни доц. Ножаров.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.