IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Радев: Ако загубим младите хора, губим всичко, наркотиците застрашават бъдещето ни като нация

Ето какво реши КСНС

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Ако загубим младите хора, губим всичко. Разпространението и употребата на наркотици от младите хора не просто застрашава тяхното бъдеще и здраве, това е въпрос, който застрашава бъдещето ни като нация. Това заяви президентът Румен Радев.

"Разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение е не само пряка заплаха за здравето и бъдещето на младите хора, то поставя под въпрос бъдещето ни като нация.

Според резултатите от редица изследвания в последните години България е в челните места на европейските класации за ранна употреба на наркотични вещества и много от нашите деца, едва 12-14 годишни, вече са опитвали поне веднъж психоактивни вещества. Тревожен е и фактът, че непълнолетни от употребяващи се превръщат и в разпространители на наркотици и упойващи вещества.

Развитието на наркотична зависимост от най-ранна възраст, намалената физическа активност и липсата на навици за здравословен живот, водят до рязко влошаване на здравния статус,  социална маргинализация, ниска работоспособност и повишена престъпност. Тази тенденция, съчетана с острата демографска криза, отслабва обществото ни и създава условия за упадък и дестабилизация, което е съществен риск за националната сигурност.

Членовете на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), като отчитат важността на проблема, разгледаха докладите на основните институции, ангажирани с противодействието и превенцията на разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества сред подрастващите и анализираха резултатите от дейността им.

Наред с извършените значителни по обем дейности и постигнатите резултати през годините, КСНС обсъди проблемите и причините за недостатъчната ефективност при противодействие на разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение. Част от тези причини са:

-    Несъвършенства в действащата нормативна база по отношение на разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества;
-    Липса на достатъчен контрол на прилагането на нормативната база;
-    Недостатъчна ефективност на програмите за превенция;
-    Ограничена и дори липсваща работа по проблема в семейна и училищна среда;
-    Непълноценна координация между държавните институции, общините, родителите и обществените организации;
-    Ограничени условия и достъп до масов спорт и извънкласни занимания;
-    Липса на адекватни информационни кампании и програми за здравно образование и здравословен начин на живот сред подрастващите;
-    Оскъден финансов ресурс.

Участниците в КСНС отчитат тежестта и сложността на проблема. Наред с производството и разпространението на познатите от години наркотици, на пазара непрекъснато се появяват нови, трудно разпознаваеми психоактивни вещества, които се приготвят дори в домашни условия и са с неясно въздействие и последици върху организма. Доставките по интернет растат прогресивно. Броят на поддържаните извън България сайтове, както и случаите на използване на фалшиви профили в социалните мрежи, се увеличава.

Решаването на този комплексен проблем изисква както системна борба с престъпността, в частност ограничаване на разпространението на наркотици и упойващи вещества, така и превенция. Ефективната превенция следва да бъде в центъра на държавната политика по отношение работата с младите хора. Тя изисква всеобхватен подход за възпитание и образование на децата за засилване на тяхната лична устойчивост и укрепване на житейските им умения, за да изградят надеждни прегради срещу вредните влияния и да се научат да ги отстояват. Наложително е създаването на условия за алтернативна ангажираност на децата – от масов спорт до разнообразни форми на извънкласни занимания.

Държавата трябва да постави в центъра на своите политики младите хора и семейството, като мобилизира цялото общество в борбата срещу зависимостите, защото има доказана връзка между различните видове зависимости – алкохол, цигари, наркотици, хазарт, екранна пристрастеност.

Необходима е ясна политическа воля, единна стратегия и системни и координирани усилия от всички отговорни институции, местните власти, образователната система, родителите, обществените организации и медиите.

Членовете на КСНС се обединиха около следните предложения към изпълнителната и законодателната власт:

1. Изпълнителната власт да анализира и предложи на вниманието на Народното събрание промени в съществуващата нормативна база, вкл. и в НК и НПК при необходимост, с цел ограничаване на производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.

2. Да се предприемат стъпки от страна на изпълнителната власт за подписване и ратифициране на Конвенцията MEDICRIME, създаваща регулация по отношение на производството и разпространението на фалшиви и забранени вещества.

3. Изпълнителната власт да предприеме засилен и непрекъснат контрол по прилагането на нормативните мерки за превенция и ограничаване производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.

4. Изпълнителната власт да подготви и приеме нова петгодишна Национална стратегия за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества и срещу незаконния трафик с наркотични вещества и прекурсори. Да се извърши преглед и при необходимост актуализация на Националната стратегия за младежта (2021-2030) и Националната стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност (2023-2034 г.), като се обърне особено внимание на превенцията и насърчаването нездравословен начин на живот.

5. След обстоен анализ на ефективността на досега провежданите програми и инициативи и проучване на водещия европейски опит, изпълнителната власт да разработи адекватни механизми за ефективна превенция чрез засилване на личната устойчивост на младите хора и укрепване на житейските им умения, за да изградят надеждни прегради срещу вредните влияния.

6. Централната и местна власт да повишат своята ангажираност и да увеличат финансирането за създаване на условия за алтернативна заетост на децата – масов спорт, разнообразни форми на извънкласни занимания и младежки политики.

7. Изпълнителната власт да извърши анализ на ефективността на съществуващите структури, занимаващи се с превенция на зависимостите сред младите хора и да предложи визия за тяхното оптимизиране и подобряване на координацията и взаимодействието. Да се предприемат мерки за повишаване на подготовката и мотивацията на кадрите, отговорни за превенцията и лечението на наркотични зависимости", заяви президентът Радев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата