България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да останат, още повече че огромната част от тях са места в окупация с разрушени градове и домове.
Очаква се удължаването на закрилата да бъде прието на заседание на Министерски съвет, каза пред БНР Наталия Еллис от Фондация "Юкрейн Съпорт и Реновейшън". От организацията вече са изпратили писмо със запитване до МС.
До края на февруари, в края на който изтича закрилата на бежанците, има две заседания на правителството.
И в момента у нас продължават да пристигат бежанци - основно от частично окупираните украински области - Херсонска, Запорожка, Харковска, но има и такива от районите на украинската част на Бесарабия или Днипро.
Някои от хората остават в България - намират си работа, намират своето място в България. Други тръгват за някъде другаде, защото не могат да работят у нас. Това важи изключително много за медиците. За украинските лекари и медицински сестри признаването на дипломите им отнема изключително много време и бюрокрация, каза Еллис.
За близо 3 години война и престой на бежанците у нас, едва около 10 украински лекари успяха, каза тя. В същото време само в Чехия, това са направили над 5 хиляди украински медици.
Европейските статистики сочат, че не само Чехия, но и останалите страни от Източна и Централна Европа до голяма степен решиха кадровата си криза с медицински специалисти, за разлика от България. Там обаче системата за признаване на дипломите на украинските медици е по-опростена и практически ориентирана, вкл. и с изпитите по език и признаването на образованието е далеч по-бързо и лесно.
Около 40% от бежанците от Украйна към днешна дата са деца и младежи, 15 на сто са мъжете - многодетни родители или пенсионери, останалите близо половината от бежанците са жени. Над 15 хиляди са тези, които работят и имат трудови договори, каза Наталия Еллис.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.