На тържествена церемония столичното летище прие новото си име “Васил Левски“.
На церемонията присъстваха вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов, главният изпълнителен директор на фирмата оператор на летището „СОФ Кънект“ Хесус Кабайеро, представители на президентската институция, Народно събрание, Министерския съвет, Българската академия на науките и други.
Наименуването не е само в почит към миналото, то е и поглед в бъдещето. Васил Левски не е просто име от историята, той е олицетворение на духа, смелостта и неуморното преследване на свободата на България. Летището не е просто инфраструктура. То е първо впечатление от дадена страна, мост между нации. Кръщавайки летището на името на Левски отправяме послание към света за чест, почтеност и неуморно преследване по-светло бъдеще, каза Кабайеро, цитиран от БТА.
Винаги е било странно защо една от основните врати към България е оставала безименна, каза вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Никога не е стоял въпросът дали летището да носи име, а чие да бъде, допълни той.
Между различните предложения едно име се открои - това на Левски. Не само защото това е най-видният български патриот, а и защото Левски имаше смели мечти. Една от тях - България да бъде член на европейското семейство, посочи вицепремиерът.
Гроздан Караджов заяви, че за шест месеца трябва изцяло да бъде завършен процесът в технически план - новото име трябва да бъде подадено към ICAO (Международна организация за гражданска авиация) и IATA (Международна асоциация за въздушен транспорт). Така трябва да бъде актуализиран регистърът, като това отнема между три и шест месеца. Освен това РВД трябва да актуализира своите електронни регистри, които се появяват върху екраните на самолетите. Имам уверение, че това ще стане в рамките на месец. Абревиатурата SOF няма да се промени, както и тази, която е в ICAO, посочи Караджов.
Името Васил Левски на фасадата на летището е задължаващо. То е не само поклон към традициите и достойните българи, а е част от бъдещето ни като част от европейското семейство.
Бившият председател на БАН акад. Юлиан Ревалски заяви, че в процеса по именуване на летището е имало подкрепа от президента. Той изрази благодарност на предишния транспортен министър Красимира Стоянова за свършеното по процедурата. Пътят да се стигне дотук беше дълъг, идеята за именуване на летището е от 2009 година, каза Ревалски. Становищата на транспортното министерство и Общината бяха ключови. Името на Левски е символ на всичко, което почитаме като принципи днес, а Левски е отстоявал преди 150 години, каза Ревалски.
Апик Гарабедян, заместник председател на Асоциацията на българските авиокомпании посочи, че това е знаково събитие за България. С името на Левски София ще посреща милионите пътници, които идват в страната ни и ще изпраща с достойнство всеки, който поема към света. Авиацията винаги е била символ на прогрес и безгранични възможности, каза Гарабедян. Летището ще е не просто вход към България, а врата към една модерна, свързана и динамична нация.
Цвета Тимева, главен секретар на президента, каза, че процесът по именуване на летището е резултат от работата на много хора. Едва през 2023 г. тази идея беше представена на специалната комисия към президента. Носим отговорност, когато пристъпим към едно такова действие. В целия процес трябваше да се съобразим с много детайли, в т.ч. и сигурността при полетите, каза Тимева. Името на Левски за всеки българин е олицетворение на полет към свободата, посочи тя.
Журналистът Петър Пунчев, който е сред инициаторите за именуването, каза, че още в началото идеята е била светът да научи още едно българско име.
С минута мълчание бе почетена паметта на Васил Левски.
С указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха вчера от прессекретариата на държавния глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.