Проектът на Бюджет 2025 беше набързо ремонтиран след недоволството за разделението при увеличението на пенсиите.
"Най-сложно ще бъде изпълнението на приходната част - намаляване прага за ДДС, по-добри процедури за събиране на данъка, предвижда се пасивен търговски баланс, ще бъде доста напрегнато. Не виждам особени предимства в този бюджет, в сравнение с предишния”, заяви в предаването “България сутрин” икономистът проф. Ганчо Ганчев. По думите му са съкратени с около 2 млрд. лева приходи и разходи. “В него обаче не са включени парите за увеличаването на всички пенсии по швейцарското правило", подчерта още икономистът.
По план той може да нарасне до 3% от БВП. Проф. Ганчев уточни, че е практика при по-голям дефицит да бъдат орязани инвестициите - основно инфраструктурните проекти. По думите му някои данъци ще бъдат увеличени косвено.
"Вдигат акцизите, те са косвени данъци. Увеличава се кръгът на предприятията, които се облагат. Премахват се облекченията, които имаше, което си е пак увеличение. Дефицитът ще бъде покрит чрез увеличаване на държавния дълг, за цялата бюджетна прогноза се предвижда постепенното нарастване", каза проф. Ганчо Ганчев.
Страната ни като темпове на растеж се развива годишно по-ниско от средното за световната икономика.
"Позициите на България в световната икономика постепенно отслабват. Тази прогноза не отчита влизането в еврозоната, параметрите на икономиката ще се променят, ще има повече пари за инвестиции - държавни и частни, това трябва да доведе до по-високи темпове на растеж", заяви икономистът в ефира на Bulgaria ON AIR.
Във връзка с увеличението на заплатите в МВР и МО проф. Ганчев коментира, че е по-добре да не се правят на калпак, а да растат чрез съчетаване на повече пари и съкращаване на броя на заетите.
Бойкотът на веригите
Във втория обявен национален бойкот на големите хранителни вериги у нас икономистът изложи тезата си, че цените се влияят от навлизането на изкуствения интелект. Той се прилага масово и изчислява какви да са цените, за да се максимализират печалбите.
"Масовото прилагане на AI води до това AI на отделните фирми да се координират и това води до монополизиране на пазара. Необходим е контролът за конкуренцията да се оптимизира", заяви проф. Ганев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.