Съпътствано от напрежение се оказа въвеждането на еврото и в Кюстендилско. В Бобошево възникна такова заради предстоящото обозначение на стойността на вcичĸи oбщинcĸи ycлyги, дaнъци и тaĸcи ĸaĸтo в лeвa, тaĸa и в eвpo. Гласуването е насрочено за четвъртък. Местни хора се опасяват, че ще трябва да плащат само в евро и ще им вдигнат данъците.
Кpaйният cpoĸ зa пpeглeд и aĸтyaлизaция нa нopмaтивнитe aĸтoвe изтича днес, a пpoмeнитe тpябвa дa бъдaт oĸoнчaтeлнo пpиeти дo ĸpaя нa мeceцa зaeднo c oбщинcĸитe бюджeти. За това местните администрации са предупредени с писмо на Националното сдружение на общините от 25 септември миналата година.
На предстоящото заседание съветниците в Бобошево трябва да гласуват 19 наредби по актуализацията на нормативните актове, включително и глобите. Обсъждането вече е минало на заседание на комисиите, което задължително се излъчва онлайн. Това - кой как е разбрал, породило остри реакции, имало несъгласие от хора, които възприели обозначаването на общинските услуги в евро като задължително при плащането.
"Пишат как сега ще плащаме в общината в евро? Вие луди ли сте?!" Четете! Там, където има пари във всички наредби – лева в евро", обясни пред БНР дългогодишният съветник и администратор в Бобошево Георги Мичов.
"Равностойността на данъците в евро – това е законово изискване", отбеляза кметът на Бобошево Стефан Тачев.
Същевременно друга малка община в региона - Рила, вече гласува без никакви проблеми и усложнения 22 наредби за актуализация на нормативните наредби в евро. Това станало безболезнено и за минути, без напрежение, отбеляза кметът на Рила Георги Кабзималски.
"Сметната е равностойност по признатия курс на БНБ. Ние ще го обясним. Без да са прочели пишат, за да са интересни по Фейсбук форумите. Аз не знам да има напрежение категорично".
А в най-малката община в България - Трекляно, на този етап не предприемат нищо. Секретарят Василка Кирилова, като че ли най-дъргогодишният администратор в Кюстендилско: "Още не сме приели еврото, така че има време".
Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница ще гласуват съветниците. Докладната е внесена от кмета Първан Дангов.
"17 наредби, които касаят дейността на общинската администрация в Дупница са предмет на разглеждане на сесията на Общинския съвет на 27-и. За всички са проведени обществени обсъждания. Очаквам да бъдат приети.
Няма реакции и възражения, постъпили в едномесечния срок за публично обсъждане.Те ще влязат в сила едва тогава, когато има решение на НС за присъединяване на България към еврозоната". Най-спокойни, не само за еврото, като че ли са в областния град Кюстендил. Председателят на Общинския съвет Димитър Велинов, който е юрист, обясни: "Тъй като в България има валутен борд, никой няма да плаща в евро. Просто трябва да е вписано в наредбите".
А позицията на обикновения кюстендилец е: "Беше добре да има някакъв референдум".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.