IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Велев: Подкрепяме усилията, за да стане възможна еврозоната

АИКБ взе участие в извъндердното заседание на тристранката

БГНЕС

БГНЕС

Работодателите подкрепихме усилията на кабинета за овладяване на бюджетния дефицит, консолидиране на бюджетните разходи, възстановяване на финансовата стабилност, за да стане възможно и членството на България в wврозоната от 2026 година заяви председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев след извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Велев е категоричен, че АИКБ “информирано и уверено подкрепяме членството на България в еврозоната от 2026 година”.

В същото време, АИКБ не подкрепи нито един от трите бюджета, тъй като от работодателската организация смятат, че недопустимо се увеличава преразпределителната роля на бюджета, изземват се много повече доходи от домакинствата и от предприятията, от реалния сектор, от икономиката и се изливат в нереформирани системи, като по този начин не се увеличава конкурентоспособността на икономиката и не се създават предпоставки за увеличаване на икономическия растеж и оттам трайно увеличаване на доходите на хората и жизнения стандарт.

“Всъщност, в средносрочната програма е заложено увеличаване на най-високия данък у нас – данък “труд“. Данък “труд“ е 53% у нас и ще стане 57% в следващите няколко години, ако се спазва този график“, каза Велев и посочи, че причината за това са прекомерните харчове.

Той каза още, че от АИКБ направиха предложение към увеличаване на възнаграждения да се отива в бюджетната сфера само при съответните съкращения, тъй като хората, заети в бюджетната сфера, не намаляват при намаляващо население на страната през последните 10 години.

“И особено крещящ е примерът със системата “Обществен ред и сигурност“, където средните разходи за труд надвишават три пъти разходите за труд в икономиката, т.е. хората, заети в икономиката, са три пъти по-малко платени от тези в тези системи“, отбеляза той, като подчерта, че това е несправедливо и там следва да се направят съответните реформи, за да се направят и оптимизации на възнагражденията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата