IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Велев: Хората на труда получават 3 пъти по-малко от чиновниците в МВР

Това е полицейска държава, определи той

Bulgaria ON AIR

Bulgaria ON AIR

Правителството положи усилия за консолидиране на бюджета, за ограничаване на дефицитите във времето и за привеждането му във вид, който би позволил членството на България в Еврозоната през 2026 г. Тези усилия не доведоха до задоволителен резултат. Затова се въздържахме от подкрепа на бюджета. Това каза председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в "България сутрин".

По думите му има огромен ръст на разходите, срещу който няма ръст на приходите. 

"Няма откъде да дойде такъв ръст на приходите при стагнираща икономика и сравнително умерена инфлация. Последните две години и следващите три  ръстът на приходите ще бъде между 2 и 4 млрд., а тази година се очаква ръст на приходите от 18 млрд.", изтъкна Велев.

Председателят на УС на АИКБ уточни, че 2024 г. е завършила с 26% преднина на бюджетните заплати спрямо тези в реалния сектор.

"Сега, в някои сектори, тръгвайки от това високо ниво, правим нов голям ръст на разходите за персонал в бюджетната сфера. Стигаме до едни нива, в които служител в МВР струва месечно средно 7000 лв. в реалния сектор. В икономиката разходите за персонал са от порядъка на 2350 лв. Трябва ли да има три пъти по-високи разходи за персонал? Това е символ за една полицейска държава, в която хората на труда получават три пъти по-малко от чиновниците в МВР", настоя Велев пред Bulgaria ON AIR.

Трябва да се съкрати администрацията 

"Трябва поетапно да се освободят пенсионерите. В бюджетната сфера е недопустимо да получаваш и пенсия, и заплата от бюджета. Друг резерв е частично да започнат да се плащат осигуровки държавните служители. Усещането за несправедливост е голямо при този бюджет. Ние имаме нетен коефициент на заместване на доходите от заплати с пенсии 69%. Това е много над средната за ЕС. При нас пенсиите, като съотношение от доходите от труд, са изпреварили с много възможностите на икономиката", обясни той.

Ние информирано и осъзнато подкрепяме членството на България в Еврозоната от 2026 г., заяви гостът, като допълни, че трябва да се положат усилия.

По отношение на минималната работна заплата Велев коментира, че формулата е в противоречие на международното правило.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата