Драстичен спад на производството на оранжерийни зеленчуци тази зима.
"Политиката през последните 25-30 години е към унищожение на сектор "Плодове зеленчуци" в България. За съжаление, независимо че на книга си пише, че сектор "Плодове и зеленчуци" ще бъде приоритетно производство, това не се случва", заяви председателят на Националния съюз на градинарите Мариана Милтенова в студиото на "България сутрин".
Тя подчерта, че проблемите започват още с липсата на работна ръка, като много градини се изкореняват, защото няма кой да прибере реколтата. Освен това, високият данък добавена стойност от 20% на плодове и зеленчуци е още един голям проблем, който оскъпява продукцията. Милтенова посочи, че в други европейски държави като Малта, Полша и Германия ставката на ДДС за храните е значително по-ниска, което дава конкурентно предимство на местните производители.
Иван Кабуров, зеленчукопроизводител от село Мало Конаре, допълни, че ситуацията е още по-трудна за тях поради студеното време, което изисква допълнителни разходи за отопление на оранжериите.
Той също така изразява мнение, че държавата не подкрепя реалните земеделски производители, а вместо това позволява на търговци, които не плащат данък добавена стойност, да изкривяват пазара.
"Държавата трябва да стимулира правилно производителите, да се създадат здрави земеделски производители и да няма толкова високи надценки на родната продукция", заяви Кабуров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Милтенова подчерта, че регулирането на вноса и насърчаването на родното производство е ключово за бъдещето на сектора. Тя говори за необходимостта от създаването на ясни правила за надценките, които се поставят от търговските вериги и посочи, че много от малките производители, които нямат ресурс за сертифициране по международни стандарти, се оказват в неравностойно положение спрямо големите вериги.
Според Кабуров, за да се стабилизира секторът и да не се стига до фалити, трябва да се въведат мерки, които да стимулират българските производители и да защитават качествената българска продукция.
Той предлага освобождаване на родното производство от ДДС за няколко години и създаване на система, която да идентифицира и отличава българските продукти на пазара. Също така отбеляза, че въпреки трудностите, българските производители ще продължат да предлагат качествена продукция, като същевременно се надява, че българският пазар ще се изчисти от нелоялната конкуренция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.