Потребители плащат водата на ресторант, вързал се незаконно към пожарния кран в мазето на жилищната сграда.
За това се оплакаха столичани, обитаващи жилищната сграда, които плащат огромни сметки през така наречената вода за общо ползване.
Собственик на имот в сградата го дава под наем на фирма, която го прави ресторант.
Ресторантът има две връзки за получаване на вода. Едната е по проект на сградата и доставя вода както при другите имоти етажна собственост.
Втората тръба е незаконно поставена и свързана с противопожарния кран на сградата, който се намира в мазето и е свързан директно с общия водомер на блока.
Така заведението, като ползва вода от незаконната тръба, присъединена към пожарния кран, навърта кубици вода направо върху общия водомер на сградата и след това количеството се разпределя като общо потребление на всички собственици.
Хората, живеещи в блока, се оплакали на ВиК оператора.
Наредба 4 за ВиК услугите предвижда при липса на водомер да се приеме, че в имота се ползват по 6 кубика вода на член от домакинството при топлофицирано жилище и по 5 кубика в жилище без парно.
В случаи, когато имотът се ползва от фирма, са приети други формули, едната от които ВиК операторът е приел за относима към ползването на вода в имота с ресторант във въпросната жилищна сграда. Така ВиК операторът му начислява по 1,64 куб. м на ден.
В наредбата няма текст, в който да е казано как в сграда етажна собственост се начислява вода на заведение за обществено хранене, което работи по 14 часа на ден, на база, тоест когато то няма водомер.
В наредбата няма и текст как се действа, когато се открие кражба на вода чрез незаконно свързване, в случая от противопожарния кран.
В Закона за управление на етажната собственост също няма такива текстове. Така коректните потребители, етажни съсобственици заплащат част от водата, която ползва ресторантът, разпределена им като общо потребление. Просто защото тя се мери от общия водомер.
Проверка на „Софийска вода” разкрила незаконно монтираната тръба към пожарния кран на 12 февруари. Водният оператор предписал незаконната връзка да се премахне до 30 дни, тоест до 14 март.
Никой не може да накара заведението да си сложи водомер. Наредбата не предписва спиране на водоподаването към крадеца, ако не махне тръбата, средството на кражбата, оплакаха се пострадалите потребители пред „Телеграф”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.