От самото начало от образуване на делото Централната избирателна комисия (ЦИК) оказва пълно съдействие на Конституционния съд във връзка със задачите, които бяха поставени на ЦИК. Това заяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова по време на изслушване в парламента относно образуваното от КС дело за извършване на преизчисления за оспорване на законността на изборите за народни представители в 51-вото Народно събрание.
От първото определение - от 26 ноември, досега, като винаги своевременно коректно ЦИК е изпълнявала своите задължения, увери Камелия Нейкова и отбеляза, че никога ЦИК не е и няма да възпрепятства дейността на Конституционния съд.
Какви са фактите според ЦИК?
На 26 февруари със свое решение и приложени към него 2204 броя протоколи КС възлага на ЦИК да установи на национално ниво общия брой на намерените в кутиите за гласуване брой хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, както и броя на хартиените бюлетини общо, броя на недействителните бюлетини, броя на действителните гласове, и броя на гласовете "не подкрепям никого", разпределението на гласовете за отделните кандидати, 4 на сто от гласовете, партиите и коалициите, които биха получили не по-малко от 4% от действителните гласове в страната, разпределението на мандатите в 51-ото НС, както и да посочи с оглед на резултатите дали биха настъпили промени в персоналния състав на 51-ото НС, и ако да - за кои народни представители. В определението за това не е посочен конкретен срок, каза Нейкова.
На следващия ден ЦИК изпрати копие от определението на съда на "Информационно обслужване" АД и указа в спешен порядък дружеството на уведоми комисията за техническото обезпечаване и времето за изпълнение на възложените дейности. Според ИК "Информационно обслужване" /"ИО"/ е изпълнител на техническата обработка на данните от гласуването.
ЦИК уведоми КС как ще изпълни предписанията, предостави в писмен вид технологията на процеса по повторното преизчисление въз основа на данните от КС, приети съобразно заключенията на вещите лица, които в КС са извършили повторно преброяване на бюлетините от 1777 избирателни секции. От "Информационно обслужване" бе предложено към системата за компютърна обработка да се създаде нов модул, така че да могат да бъдат въведени всички числа в него, след което да се приобщи към системата за резултатите от гласуването. Беше проведена и работна среща между ЦИК, КС и "ИО", като ЦИК осигури помещение в сградата на НС, в което да работят екипите на "ИО".
На 4 март, след като "ИО" увериха, че имат техническа възможност, ЦИК възложи на "ИО" да извърши въвеждане в модула към системата за гласуването данните от протоколите, предоставени от КС, дадени на 26 февруари. И да извърши повторно въвеждане на тези данни с екип, различен от първоначалния, и да извърши проверка дали повторното въвеждане отговаря на първоначалното въвеждане, обясни Нейкова.
На 6 март в 13.44 ч. в ЦИК е получено писмо от "ИО", с което от дружеството уведомяват ЦИК, че след приключването на първото въвеждане на числата от протоколите, дадени от КС, са установени "възможни технически грешки при изготвянето на предоставените материали, при които експертите са установили изцяло нулев резултат за всички партии и коалиции в две секции. Установени са и секции с 0 хартиени бюлетини и без никакви хартиени бюлетини - седем секции. И още 11 СИК, които са дублирани, които са били предмет на експертиза, а от протоколите по тях е видно, че гласовете "не подкрепям никого" се разминават в бройката си".
На 6 март ЦИК изпраща на КС поставените въпроси от "ИО" с констатация, че посочените в протоколите гласове се разминават, и поставя на вниманието на ЦИК допълнителни въпроси - че в част от протоколите с проверка на секции извън страната има несъотстветствия. В данните на техническия носител - флашка, и на хартиения носител, също има разминаване, обясни Нейкова.
Помолихме в спешен порядък КС да ни даде указания за изпълнение на задачата. ЦИК се обърна и към КС за разрешение сгрешените протоколи да бъдат публикувани на интернет-страницата на ЦИК поради високия обществен интерес, обясни още председателят на Комисията. Такова разрешение не беше дадено.
На 7 март сутринта КС изпрати отговор до ЦИК и "ИО" на поставените въпроси. В това писмо за първи път беше посочено, че във флашката от КС има избирателни секции, в които не са били налични никакви бюлетини, поради което експертите са писали нули за всички кандидати и коалиции. И поради допуснатите грешки, от КС ни предоставиха нова флашка и ни указаха да използваме нея. В същия ден следобед беше получен отговора от КС, по същото време и "ИО" приключи работата си по този казус и върна на КС всички протоколи и флашки. ЦИК предаде и на "ИО" два броя флашки с данни от протоколи от КС. Същия ден ЦИК извърши проверка за съответствие на въведените данни, и установи 18 случая с допусната техническа грешка при въвеждането на данните.
ЦИК беше информирана, че на 10 март "ИО" може да предаде резултата в изпълнение на възложените задачи, и съгласно договора между ЦИК и "ИО". Същия ден следобед в ЦИК беше получено писмо от прокурор при СГП във връзка с образувана преписка ЦИК да предаде документи по работата и изпълнението на възложените от КС задачи. На 10 март ЦИК беше информирана от "ИО", че "в отговор на писмо от СГП предадохме на СГП всички документи и материали, вкл. флашки, използвани за извършването на дейностите по въвеждането на данните, предоставени на ЦИК от КС, поради което сме в невъзможност да извършим възложените задачи", обясни Нейкова.
ЦИК изпраща писмото на председателя на КС и уведомява, че ЦИК е указала на "ИО" да довърши работата си, като в срок до 15.00 ч. на 11 март да представи резултат от извършената работа. в 19.42 ч. вчера в ЦИК беше получен отговор от "ИО", като в него се посочва, че е необходимо да се инсталира нов сървър и да се направят нови настройки, след което ще започне въвеждането на данни. Ако документите от КС им бъдат предадени не по-късно от 12 март, и им бъде предоставен непрекъснат достъп до работните помещения, ще успеят да въведат данните и да спазят сроковете - до 17 ч. на 12 март.
Въз основа на това ЦИК указа на "ИО", след като им предадохме всички протоколи и флашки, дейностите по въвеждането на данните да бъдат предадени не по-късно от 9 часа на 12 март, обясни Нейкова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.