IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Партиите от мнозинството искат запазване на хартиените бюлетини

БГНЕС

БГНЕС

След продължилата 3 часа дискусия на работната група за обсъждане на промените в Изборния кодекс стана ясно, че партиите от управляващото мнозинство са за запазване на хартиените бюлетини. 

Общият проект за окончателно приемане включва пет законопроекта, предложени от ПП, ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН и приети на първо четене.

"Ние, управляващото мнозинство, не желаем да отпадне хартията", заяви Анна Александрова от ГЕРБ-СДС, която е председател на Комисията по конституционни и правни въпроси.

Според нея отпадането на хартиената бюлетина ще откаже още хора от гласуването.

От ДПС-ДПС подкрепят позицията на трите партии от управляващото мнозинство, но предложиха компромисно решение.

"Не можем и не искаме да лишаваме българския избирател от правото да гласува с хартиена бюлетина. Направили сме предложение - след като избирателят гласува с хартиената бюлетина, още в тъмната стаичка да има сканиращо устройство, в което избирателят поставя бюлетината", заяви Ваня Василева.

Анна Александрова допусна, че е възможно това да се въведе експериментално в секции в трите най-големи градове, но напомни, че в бюджета не са предвидени средства за сканиращи устройства.

Според нея работещото решение за следващите избори е във всяка секционна избирателна комисия да бъдат включени юристи, учители и представители на държавните институции, за да се избегнат грешки при броене на бюлетините. 

Предложението ѝ срещна възражение от представителите на ЦИК, които напомниха, че и сега трудно намират юристи за 265-те общински избирателни комисии.

Част от участниците в дискусията се обявиха против идеята за създаване на регионални преброителни центрове. Друг аргумент е, че така няма да може да се установи къде са допуснати грешки, ако се стигне до повторно преброяване, съобщи БНР.

По време на дебата се чуха и предложения, които не са залегнали в приетите на първо четене проекти на 5 от парламентарно представените партии. Сред тях - увеличаване на прага за влизане в НС от 4 на 6%, въвеждане на образователен ценз за членовете на секционните избирателни комисии, опростяване на изборните протоколи и други.

"Вътре има неща, които ако се приемат, ще имаме абсурдно законодателство", предупреди зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов. 

Следващата дискусия по темата ще се проведе идния вторник. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата