IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще има ли по-големи наказания за насилието и жестокостта над животни?

Адв. Петкова: Размерът на наказанието е от значение, когато се налага ефективно

Правосъдното министерство и БСП предлагат промени в Наказателния кодекс, с което се увеличават наказанията за жестокост и садизъм над животни. Поводът е разследването срещу мъж и жена от Перник, убивали с особена жестокост животни и заснемали видеа за пари.

Адвокат Силвия Петкова направи коментар в ефира на "България сутрин", че размерът на наказанието е от значение, когато се налага ефективно "Самостоятелното съществуване на висок размер наказание не може да доведе до предотвратяване на престъпление", отбеляза тя.

Случаят от Перник с Габриела Сашова и Красимир Георгиев

"Много е трудно да се каже какви конкретни доказателства може да бъде представени при липса на достъп до материалите. За да се понесе наказателна отговорност от тези лица, първо трябва да се докаже, че всяко от тях е участвало в престъплението; второ - трябва да се докаже самото престъпление", обясни адв. Петкова.

Пред Bulgaria ON AIR юристът уточни, че в случая от Перник става въпрос за три престъпления. По думите ѝ, ако бъдат доказани и трите, съдът може да се възползва да увеличи максималното наказание до 12 години "лишаване от свобода".

Адв. Петкова допълни, че предстоят експертизи кое лице се вижда на видеата. Проблемно би било доказването кой е помагачът - кой е заснел насилието. Сложно би било доказването на изпирането на пари, тъй като става въпрос за престъпление против паричната и финансова система, коментира още юристът.

Майката на Габриела казва, че видеата може да са монтаж, а тя да е била принудена да участва. Според Петкова това е много екзотична хипотеза. “Експертите по съдебно-техническите експертизи имат възможността да разберат, ако едно видео е манипулирано. Обикновено помагачите и подбудителите се считат, образно казано, за по-малко виновни. Отговорността им се преценява според участието им", заяви адвокатът.

Гледайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата