IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

При имотните измами по-скоро участва нотариус

Адвокат Иглика Василева посочи пробойни в системата

При операция на столичната полиция са задържани осем души във връзка с имотни измами. В схемата е измама с имот чрез решение на арбитражен съд, който се оказва фантом. Част от задържаните са членове на същия този частен съд. 

"При тези измами не участват брокери и агенции за недвижими имоти. Там по-скоро участва нотариус. Това е регулирана професия. Стигаме до морала. Обект на имотни измами са предимно самотни, възрастни хора, психично болни хора. Когато едната страна изглежда във видимо недобро здраве, хората, които легитимират такава сделка, трябва да имат по-различен подход", коментира главният редактор на сайта imoti.net Снежана Стойчева в "България сутрин".

За нея е изненада арбитражният съд, който "може да се регистрира по-лесно, отколкото квартален магазин". 

Адвокат Иглика Василева на свой ред каза за Bulgaria ON AIR, че в тази измама няма етап, в който да участват нотариуси. 

"Но няма как да не минава през нотариална заверка на документи - много усложнена система. С възрастната жена никой не е разговарял, всичко е на документна база. Всичко е на база на документи. Най-притеснителното е откъде са взети. Тези хора са разполагали с всички данни за собствеността на това жилище", заяви тя.

Според юриста по-скоро става въпрос за документни измами, докато в Наказателния кодекс тези престъпления не се разглеждат като "имотни измами". След разследването идва квалификацията на деянието.

"Арбитражните съдилища съществуват от столетия. Те много облекчават съдебната система. Но тук е проблемът с регламентацията. В професионалните среди за този проблем се говори вече 10 години", посочи още адв. Василева и добави, че се работи върху бъдещи регулации и регистриране на самите арбитри.

"Гледаш обява с хол с хубаво жълто диванче и искаш да го наемеш или купиш. Оказва се, че той не съществува. Никой не ти отговаря на телефона, после ти се обаждат, а ти вече си забравил какво си търсил. Има възможност да се противодейства. Трябва задължително да има регистрация в Търговския закон тази компания, която публикува", обърна внимание Стойчева.

Според нея много вече много рядко се случва да ни искат пари за оглед на апартамент. По-лошата практика е свързана с взимането на стоп капаро за даден имот.

"Този човек ви е дал хвърчаща бележка или нищо не ви е дал. Звъните му и след това се оказва, че този номер и фирма не съществуват", даде пример тя.

Гледайте целия разговор във видеото. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата