Всички хотелиери по Българското Черноморие в една или друга степен се сблъскват с трудности при привличането на персонал за сезона. Над 90% от тях смятат, че през 2025 г. проблемите с попълването на екипите на хотелите ще се задълбочават.
За сезон 2025, най-търсени като позиции са камериерките (76%), следвани от готвачи (68%), рецепционисти (57%), сервитьори (50%), бармани (26%) и технически персонал (23%). Едва 10% от хотелите търсят попълнения за мениджърски позиции (общият сбор от процентите надхвърля сто, защото са допуснати повече от един отговори).
Проучването на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE) има за цел да покаже каква е картината на пазара на труда по морето преди началото на активния летен сезон.
Но какви са изискванията към кандидатите?
- Минималният изискуем ценз за започване на работа, според малко над половината респонденти, е средно образование. С равен дял – малко над 20%, са отговорите „средно професионално“ или „образованието няма значение“.
- Три четвърти от хотелиерите по Черноморието биха предпочели да наемат служители с някакви професионални умения – нещо разбираемо, предвид краткия сезон и недостатъчното време за обучение.
- В масовия случай – при над 60% от хотелите по Черноморието, времето за обучение на новопостъпил служител е един месец. Някои хотели успяват да се справят с това за около седмица (17%), а при други (15%) процесът отнема три месеца.
- В малко над половината хотели българският персонал преобладава, докато при малко над една трета българите и чужденците са разпределени поравно. Срещат се, но са редки случаите на хотели с предимно чуждестранен персонал.
- Освен заплатата, настаняването и храната, над 70% от хотелиерите, осигуряват на част или на целия свой персонал допълнителни социални придобивки – карти за отстъпки, фирмени обучения, тиxм билдинги и прочие.
Сезонността на работата е посочена като главна причина за недостига на кадри (80%), но с малка разлика я следва липсата на мотивация за работа в сектора (75%). На трето място се посочва демографският фактор (38%) – просто в България няма достатъчно хора в работоспособна възраст. Едва на четвърто място, веднага след демографията, е посочено не особено високото заплащане в сектора (36%).
Попитани как, според тях, може да бъде решен кадровият проблем в хотелите, близо 50% от респондентите са на мнение, че това може да стане с ангажитане на студенти и ученици от горните класове със стажове и други програми за заетост. Продължаващо повишение на заплатите е решение според малко под една четвърт от хотелиерите, а едва 17% считат, че кризата може да бъде решена с внос на персонал от чужбина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.