IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Вода в България има много, но се пилее и не се оползотворява

Докато системата работи в полза на партиите, е във вреда на държавата

БГНЕС

БГНЕС

Борбата със сушата продължава с комисии и заседания. Резултати, ефективни мерки и бюджет няма, а вода в България има много, но се пилее. Това е становището на двама бивши министри на МОСВ Асен Личев и Кирил Вътев.

Според Личев от временната парламентарна комисия по безводието няма резултат и нищо не е свършила, а "в парламентарен цирк" изслушват министъра на регионалното развитие и благоустройството. 

В сравнение с началото на април 2024 г. напоителните язовири у нас съдържат 10% по-малко вода. Къде са отишли тези 10% в неполивния сезон, пита Личев. И пита: "Защо има зелени октоподи, които пречат на всичко човекосъобразно?"

По думите му е налице колективна безотговорност във водния отрасъл, защото в разпокъсаното управление и контрол на отделните сектори във водния отрасъл има много пари.

Политиците забравят дори близкото минало. От края на юли до ноември имаше жесток воден режим в областни градове като Плевен и Ловеч, припомни ексминистърът пред БНР.

"Река Дунав винаги има вода, колкото да залее България. Защо не я ползваме, като има толкова проекти?!"

В заключение Асен Личев апелира хората да са по-активни и да изискват от властите адекватни действия:

"Събуди се, мой съгражданино! Това е изходът. Ако не го правят, ги смени веднага."

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев.

"Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява. Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. Вътев акцентира върху оптимизирането на водните запаси заради краткотрайните проливни валежи, следвани от периоди на продължително засушаване.

На общините са прехвърлени стотици язовири, които те нямат средства да поддържат. Има поливни канали, които са се самозалесили и приличат на гори, отбеляза той.

Според него категорично е необходим надведомствен единен орган за управление на водите.

"Природата ни показва, че ни чакат огън и вода. Наводнения, дълга суша с пожари и безводие. Има вода, само че трябва да се събира, организира и оползотворява ефективно без загуби. Страната ни е много богата на вода. Колко години трябва да чакаме природата да ни събуди?"

Разрешителният режим е кошмарен. Минимум 2 години, за да ти разрешат сондаж, да не говорим за водовземане от река, коментира Кирил Вътев.

"Има заварени директори на дирекции, които спъват работата на всеки министър. Ако се опита някой да ги пипне, настават много сериозни реакции от политическите партии. Докато тази система работи в полза на партиите, тя е във вреда на държавата", подчерта бившият министър на земеделието и храните.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата