IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Премиерът Желязков: Правителството ще остане нетърпимо към корупцията

Изпълнителната власт е там, където Конституцията ѝ е отредила мястото

БГНЕС

БГНЕС

Правителството ще остане нетърпимо към всички прояви на корупция, каза премиерът Росен Желязков по време на участието си в днешния парламентарен блиц контрол.

Министър-председатеят отговори на въпрос от народния представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова, която поиска информация за “множеството притеснителни данни и корупционни скандали“, както и, по думите ѝ, липсата на каквато и да е реакция от страна на министър-председателя.

Бориславова настоя също за отговор на въпроса защо Владимир Малинов продължава да е в ръководството на “Булгартрансгаз“, след като, според нея, това нарушава Закона за противодействие на корупцията, след като е бил служебен министър, както и е с повдигнато обвинение. Бориславова посочи и данните за разкрита контрабанда с цигари, където, по нейните думи, са замесени имена на служители на МВР.

“В реториката на въпроса по-скоро видях твърдения, отколкото питане. Днешната форма на парламентарен контрол е свързана с дейността на правителството, а не на премиера. Задайте конкретен въпрос по конкретен казус, и аз ще отговоря. Няма да избягам от отговор“, каза Желязков от трибуната.

“Изпълнителната власт е там, където Конституцията ѝ е отредила мястото. Работата и на Европейската прокуратура, и на Прокуратурата на Република България е да разследва съответни деяния, и при тяхната съставомерност да повдига обвинения на конкретни лица“, допълни премиерът.

“Накратко на въпроса – за газохранилището в “Чирен“ няма установена щета, защото няма извършени плащания. Доколкото има извършени приготовления, това е тема на разследването. Това не работа на правителството“, каза още министър-председателят.

Премиерът коментира и казусът с ЮНЕСКО и заяви, че парламантарните групи, а не правителството или Народното събрание, са взели решение България да бъде домакин на форума на ЮНЕСКО, а тогавашният служебен премиер Димитър Главчев се е опитвал да ги разубеди, каза Желязков в отговор на въпрос на “Възраждане”.

"Голяма част от вашите въпроси трябва да ги реферирате към бившия министър на културата, служебното правителство и най-вече към Народното събрание, което не е приело закон за ратификация на споразумението с ЮНЕСКО. Сигурен съм, уважаеми колеги, че сте наясно какви декларации сте подписали, когато сте се съгласявали на приемането на т.нар. домакинство от страна на парламентарни групи. Това е подписано от председателите на парламентарните групи в миналата регислатура. Декларациите циклостилно са ви били представени от министъра на културата в рамките на може би час”, каза още Желязков.

“Много е странно защо не сте прочели по-внимателно писмото на тогавашния премиер Димитър Главчев до вас, в което на две страници той ви обяснява защо България не може и не би трябвало да бъде домакин, няма потенциала да се справи, но най-накрая казва: "Вие решете в рамките на Председателския съвет", т.е премиерът тогава е възложил на съвета ролята да реши какво да се прави. Няма решение на Народното събрание, няма последващ закон за ратификация, има загубени осем месеца", каза премиерът.

"Когато това правителство встъпи и всички заинтересовани институции, ведомства и служби в страната на база изискан от мен анализ казаха, че репутационната щета, която България ще претърпи от лошо проведено председателство при липсата на каквато и да е стартирала обществена поръчка за каквато и да е дейност, липсата на потенциал от нашите задгранични представителства по отношение и на темите, които още бъдат представени в двустранен аспект по време на председателството. 

Логистично приемането на държави от ООН, които са членове на ЮНЕСКО и са над 150, на между две и четири хиляди души без да има изследвана възможност за логистика, леглова база, за проверка на интегритета на потенциалните участници, за отношение към държави в санкционен режим и т.н. Когато всички ведомства в държавата кажат, че България ще се провали, ако се проведе по този начин, тогава решението е да се разговаря с генералния секретариат и генералния секретар на ЮНЕСКО и да се намери достойно решение за нашата страна. И това решение беше намерено", добави премиерът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата