IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Имат ли доводи топлофикациите за шоково поскъпване на парното и топлата вода?

Предложенията им предстои да бъдат обсъдени в КЕВР

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

От 1 юли цените на топлинната енергия в България може да се повишат значително, ако бъдат одобрени предложенията на топлофикационните дружества, които са внесени в Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР), сочи справка с подадените заявления, публикувани на сайта на комисията.

Най-голямо увеличението може да бъде във Велико Търново (92 процента) и Враца (66 на сто).

В София цената може да скочи с 23,82 процента, като основните причини са повишените разходи за природен газ и поддръжка. Предложението е цената от 1 юли да стане 158,80 лева за мегаватчас (MWh), като в момента е 128,25 лв./MWh.

Цената на парното и топлата вода в Русе и Бургас се предвижда да се запази непроменена.

За разлика от тези градове в Сливен се предвижда намаление на топлофикационните услуги с близо 11 процента.

Предложенията на топлофикациите предстои да бъдат обсъдени в КЕВР, а до 1 юли регулаторът трябва да вземе решение.

През този отоплителен сезон цените на топлофикационните услуги за битовите клиенти в цялата страна са средно с 8,47 процента по-ниски спрямо предходния, припомня БТА.

"Топлофикациите не могат да искат много. Те са заявили нещо на този етап, което е според изискването на закона, но то никога не се удовлетворява. В тези цени винаги има резерв. Лицензиантите винаги слагат един процент отгоре, знаейки, че ще има преразглеждане. Защото има дискусионни параметри в бизнес плановете им", коментира председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски пред Нова тв.

Той обясни, че основанията за поисканото поскъпване са остаряващите съоръжения, скъсяващият се отоплителен сезон и очакваният скок в цената на природния газ през следващата година.

"Като се вземат предвид наложените мита от САЩ - вносният шистов американски газ ще има и по-голям процентен скок. В бизнес плана са заложени 12 процента. Но те не са отчитали вносните мита - тези, които ние налагаме на Америка. Но бизнес планът е сумата от разходи, сумата от инвестиции, амортизационни отчисления и други. И накрая, като се тегли една черта - това е себестойността на отоплителната енергия", подчерта той.

Хиновски  прогнозира, че в София скокът в цената на парното и топлата вода ще бъде около 10-15 на сто, защото има резерви. И припомни, че догодина се очаква либерализация на енергийния пазар и всеки ще "преосмисли дали не е по-рисково да остане на тази фиксирана цена за следващите 12 месеца".

"Датата е 1 юли 2026 година. Може да избереш да се отопляваш на климатик. Всички анализи и разчети показват, че отоплението на климатик и сега е конкурентоспособно на топлофикацията. Тоест, ако има една психологическа бариера на повишаване на цената над 20% - това ще откаже много потребители от парното и топлата вода", категоричен е експертът.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата