Националната следствена служба започна разследване на катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна. В предаването “България сутрин” бившият шеф на КАТ-София Алекси Кесяков заяви, че това е един нелеп инцидент, съотношение между пътна инфраструктура и поведение на водача.
“Не може да пропуснем и неукрепения банкет, на който никой не му обръща внимание. На мен това ми прилича на публична екзекуция на 12-годишно дете. Този случай трябва да обърне отношението към този проблем, защото ние смятаме, че по пътя само минаваме, а ние трайно време живеем на пътя", каза още Кесяков.
По думите му трябва да се измени общественото отношение към безопасността на движение.
"На мястото на тази катастрофа ще се правят автоекспертизи, това са най-сложните експертизи. В момента експертите мълчат, ние оформяме обществено мнение чрез медиите. Пътят съдейства, за да стане тази тежка катастрофа, но не може да изключим поведението на участниците, не може да изключим лошото време, мократа настилка. Личната безопасност е много важна в тези случаи. В конкретния случай няма лична безопасност. Ситуацията не е дала шанс на 12-годишното дете и неговите баба и дядо да я избегнат", допълни Кесяков.
Бившият шеф на КАТ е на мнение, че с идването на пролетта и разлистването на дърветата пътни знаци ще бъдат скрити.
"Тръпки ме побиват, когато говорим за този случай. В нас се създава изключително негативно отношение към това, което се случва в АПИ”, каза експертът по пътна безопасност от Европейския център за транспортни политики Ангел Попов. Той допълни, че за този участък миналата година са пускани два сигнала.
“Почти в края на годината ни отговориха, че участъкът е в добро експлоатационно състояние. Реакцията от институциите е изключително бавна до момента, в който се стигне до този фатален случай. Пътищата в района са в изключително тежко състояние", коментира Попов пред Bulgaria ON AIR и подчерта, че за отсечката Плевен-Луковит сигналите вече са 10.
"За съжаление, ние изчакваме да стане такава трагедия, за да започнем да правим нещо. Пътната инфраструктура е направена, за да помогне на шофьора, когато той по някаква причина се е разсеял, не е предвидил обстановката, дъжда, по-ниското сцепление на асфалта. В България никой не знае кой поставя знаците, къде са поставени, колко са на брой, кой ги контролира. Много е важно кой ще направи проверката на тази катастрофа, ние сме се подготвили и ще си направим наша инспекция", възмути се Попов.
Експертът припомни, че МРРБ събира нашите пари чрез тол системата, винетките.
"Знаците на пътя се поставят от стопанина на пътя, съгласувано с контролната система, те се поставят по проект. Информацията от знаците е за водачите и трябва да се съобразяват, а не че знакът е сложен там, за да им пречи. Тази катастрофа ни отклонява от глобалния проблем за безопасността. На пътя е опасно и се губят животи, и ние трябва да се пазим. Институциите трябва да си поемат отговорността. Ще има основание да се уволнят и следващите 10 началника на АПИ", добави Кесяков.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.