IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кметът Терзиев: ГЕРБ и БСП искат да превземат завода за боклук

Двете партии искат СОС да назначава директора на Столичния инспекторат

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

ГЕРБ и БСП искат СОС да назначава директора на Столичния инспекторат. Това заяви на брифинг кметът на Столична община Васил Терзиев, предаде репортер на БГНЕС. 

„Когато заводът за боклук и Столичен инспекторат работят както трябва, не може да продължават безобразия, които години наред ги е имало – камиони, които текат, пълни с вода преди да минат на кантар, битов отпадък, смесен с чакъл, със строителни материали, който после отива на поточните линии и чупи машините. Десетки милиони пари, които не са отивали по предназначение, които са отивали не за да имаме по-добра услуга софиянци, а са отивали в нечий джоб на цената на нашето здраве, нашия комфорт, на гледките с препълнени кофи. Това нещо спира“, каза Терзиев. 

„Целта на ГЕРБ и на БСП, след като не успяха да сменят ръководството на завода, след като не успяха да откажат г-н Неделков и неговия екип и не ги пречупиха, защото имат гръбнак, сега са минали към друга тактика – да превземат завода и да минат към това Столичният общински съвет (СОС) да назначава директора на Столичния инспекторат“, допълни столичният кмет. 

По думите му, ако планът успее и Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) бъде трансформирано в общинско дружество, което означава, че СОС ще го контролира, а не кметът на СО и ако Столичният инспекторат мине на подчинение на СОС, отново ще се върнем към „тези схеми“ и „дългогодишните практики на безобразие“. 

Терзиев съобщи, че получават и заплахи. 

Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева обясни, че откакто са започнали работа, са станали свидетели на няколко схеми. „Първо през зимата носеха сгур и камъни и това се прави, за да тежи и да плащаме повече. Пролетта на миналата година изникна скандалът с незаконните сметища и незаконните материали, които пак се носеха на завода, за да тежи повече и да плащаме повече. Лятото беше схемата с течащите камиони само и само да се плаща повече. Есента стартира и схемата с незаконните медицински отпадъци и в някакъв момент през зимата стартира и схемата да се носи отпадък от други общини“, каза тя, като уточни, че за всичко това е сигнализирано от самия завод и по надлежния ред е изпращана информация към инспектората. 

Бобчева обясни, че камионите, които минават, но не събират отпадъците, всъщност незаконно носят отпадъци от други общини. 

Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков потвърди, че със СПТО работят в пълен синхрон. „СПТО ни дадоха сигнал, че в завода влиза стар отпадък, който с просто око видимо се вижда, че от него излиза прах. Найлоновите торбички, когато бъдат разтоварени от камиона, се разпадат. Това няма как да бъде отпадък, който е стоял 24 часа в контейнерите в София. Започнахме проверки на базите, от които идват тези камиони“, съобщи той. 

На една от базите са установили, че има голямо количество събрани отпадъци – битови, масово разпространени, едрогабаритни. „Тази база няма разрешително тези отпадъци да стоят там. Разрешението, което са издали от РИОСВ на транспортните дружества, които са на базата – „Зауба“ и „Грийн партнърс“, имат разрешение единствено да събират и да извозват отпадъка от контейнерите до СПТО. Затова направихме проверка освен с дрона на Столичен инспекторат, извършихме и аварийна проверка на място, при която беше повикана РИОСВ като институцията, която отговаря за тези площадки и за тяхното узаконяване“, допълни Неделков. 

Столичен инспекторат е наложил санкции, предстои РИОСВ да реши каква ще бъде глобата и наказанието на тези фирми. 

Установено е, че влизат и камиони, които не са на „Грийн партнърс“ и на „Зауба“, разтоварват отпадък, който се бута с багери и фадроми на площадката, след това идва бобкат и товари в камионите, които трябва да обслужват контейнерите за битов отпадък. „Камионите излизат по наряда, не обслужват всичките контейнери и отиват пълни в завода. Няма как камион, който е обслужил 20 контейнер да отиде с 5 – 10 тона отпадък, ако предварително не е бил пълен“, подчерта Неделков. 

От началото на мандата на кмета Терзиев за всички фирми глобите са в размер на почти 3 млн. лв. 

Само за миналата седмица глобите на „Зауба“ и „Грийн партнърс“ са на стойност над 60 хил. лв. 

„В конкретния случай от вчера имат глоба за това, което сме установили на самата площадка – 6 хил. лв. от нас и чакаме решение от РИОСВ, които могат както да им наложат глоба, така и да им отнемат лиценза за транспортиране“, поясни шефът на Столичен инспекторат и допълни, че с този проблем се справят с налагането на санкции. 

Бобчева обърна внимание, че отговорност за опасните медицински отпадъци носят Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и РИОСВ, СО отговаря само за опасните отпадъци от домакинствата, за чието събиране и третиране има договор с фирма и се правят периодични мобилни пунктове, на които те да бъдат събирани. „Опасните медицински отпадъци не са ангажимент на кмета“, категорична е тя и посочи, че проблемът е смесването на опасните отпадъци с битовия отпадък и попадането на подобни отпадъци в сивите контейнери. 

Болниците, по думите ѝ, трябва да бъдат проверени от РЗИ. 

„Основният проблем е, че спазването на правилата струва доста повече от това да бъдат нарушавани. По наша информация третирането на опасни отпадъци с инсинериране и с автоклавиране струва 4 пъти повече от това да бъдат извозвани по стандартния път, така че проблемът на практика е чисто финансов“, заяви заместник-кметът по екология. 

На въпрос смята ли общината през юни и юли месец, когато изтичат договорите с фирмите „Зауба“ и „Грийн партнърс“, да ги продължи, при положение, че няма обявена обществена поръчка, Бобчева отговори, че са подготвили документацията на новата обществена поръчка, която в момента е в Агенцията за обществени поръчки и увери, че са се постарали „да затворят абсолютно всички вратички по повод на подобни схеми“. 

От общината съобщиха още, че проучват всички юридически възможности и планират да заведат дело, тъй като това са дейности, които ощетяват общинския бюджет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата