Корупцията убива и това като че ли се наслагва не само като "лайт мотив", не само в последните дни и седмици. Корупцията е една от темите, по които е възможно да се търси вот на недоверие. Първият вот на недоверие беше внесен преди да изтекат първите 100 дни толеранс, които се дават към редовен кабинет. Беше очаквано този вот да не мине. Това каза социологът Елена Дариева в студиото на "България сутрин".
Тя поясни, че за да се инициира вот на недоверие, са необходими подписите на 48 народни представители - 1/5 от 240 депутати.
"Заради голямата фрагментация и разделителните линии трудно може да се намери подкрепа първо да се инициира, а камо ли да мине. Парламентарното мнозинство, което подкрепя кабинета, е доста солидно. Въпреки разноликата коалиция, която ни управлява, още по-разноликата опозиция им прави пребиваването във властта доста безпроблемно", допълни Дариева.
По думите на политолога Любомир Стефанов "лоялните" на Доган имат много по-голям интерес да подкрепят властта, отколкото да стоят и нищо да не правят.
"Няма алтернативно мнозинство. Ако АПС си оттегли подкрепата, отсрещната страна няма автоматично 121 гласа, каквито и заплахи да отправят, с опитен играч като Борисов не им се получава. През цялото време ми стои проблематично как те се борят да разградят модела, чийто символ е техният почетен председател. АПС колкото и да извиват ръце, те извиват собствениците си ръце", коментира той в ефира на Bulgaria ON AIR.
Политологът е на мнение, че АПС не знаят какво искат - постове ли, Еврозоната ли.
"ПП-ДБ ще дойде на себе си като опозиция, ще осъзнае какъв ще е стратегическият интерес на България. Ако си представим, че България получи позитивен доклад на 1 юни, а на 3 юни се внесе вот на недоверие - кое правителство ще подпише фактическото присъединяване на България към Еврозоната? Служебно правителство? Това е абсурд", категоричен е Стефанов.
Дариева изрази мнение, че последната дума е на ГЕРБ.
"От ГЕРБ зависи колко време ще се задържи това правителство на власт. Прави впечатление, че от лидера на ГЕРБ дойде скъсяването на хоризонти. Вотът на недоверие даде възможност да се види партиите, които подкрепят управляващото мнозинство, как се подреждат. ДПС-ДПС е застрашена от електорална ерозия, тя няма как да не притеснява хората на Доган и те всячески да се стремят да покажат, че поне формално принадлежат към това мнозинство", заключи социологът.
Любомир Стефанов смята, че Еврозоната вече е като "фиксация": "Вече става дума за психиатрична диагноза. Какво ще направят на 3 януари? Каква е тяхната визия за България - пълно мълчание. Партиите в момента не виждат, че имат исторически шанс. Ако влезем в Еврозоната, това да отпуши пред тях нови хоризонти".
Социологът подчерта, че българите вече са свикнали да ходят все по-често на избори, като произвеждаме и все по-фрагментирана власт.
Попитан дали е възможно да видим Бойко Борисов като кандидат за президент, Стефанов отговори: "Няма невъзможни неща в България, всичко сме виждали. Възможно е Румен Радев от президент на България да стане лидер на партия, но тогава би било трудно, защото ще му трябват предсрочни парламентарни избори".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.