Следствен експеримент, проведен на отсечката между Радомирци и Телиш, разкри тревожни факти за състоянието на пътната настилка в района. Там преди дни загина 12-годишната Сияна.
Пътният експерт проф. Станимир Карапетков, който взе участие в експертизата на инцидента, разказа, че е направен сложен оглед на участъка, който е продължил около шест часа.
"Местопроизшествието е с разнообразни особености - от пътната настилка до находки - местата, където са установени МПС след ПТП, с различни отломки. Участъкът е много дълъг. Произшествието започва от по-рано и от по-голямо разстояние", каза Карапетков в студиото на "България сутрин".
Кога ще има резултати
"Автотехническата експертиза е последният акт. Това е най-сложното, което трябва да установи разследването. Тя се прави след всички изходни данни, като показания на свидетели, съдебномедицински експертизи, оценка на пътната настилка. Накрая се поставят задачи към експертизата. Обещах до два месеца, защото общественият интерес е голям. Надявам се до два месеца да успеем. Ако закъснеем - ще е в кратък срок", обяви още експертът.
Проф. Катапетков сподели, че е останал изненадан от голямата концентрация на ПТП с товарни автомобили в този участък.
"Бил съм на много пътни участъци с особености, с наситени произшествия, с пешеходци, но тук ме изуми това еднакво напускане на платното на движение по един и същ начин от товарните автомобили. Това означава, че има комплекс от фактори, които оказват неблагоприятно влияние на устойчивостта на товарните автомобили", обясни пътният експерт пред Bulgaria ON AIR.
"Забелязах неравности на пътната настилка. Ваши колеги откриха с дрон, че има различна настилка, четири вида. Нехомогенността на пътната настилка внася абсолютна предпоставка за загуба на устойчивост. Наклонът е нормален, радиусът на завоя е голям - позволява да се преодолее с много висока скорост при нормална пътна настилка", поясни пътният експерт.
Според него смяната на ограничителните знаци на мястото на трагичния инцидент е липса на професионална компетентност, като гостът допълни, че въз основа на нея се градят ефективните мерки.
"Не е тайна, че всички възлови длъжности в страната се назначават от съответното правителство. Назначават се хора с достатъчна вярност. Призовавам институциите да четат експертизите, вътре пише всичко", настоя проф. Карапетков.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.