Приличието изискваше да дадем на българското правителство 100 дни. Опозицията и кресльовската ѝ част не възприе този принцип. Да искаме оставката на министър Иванов сега - той няма 2 месеца и половина на едно мегаминистерство, което е с изключителни отговорности. Тогава когато ние приучаваме администрацията, че винаги виновен е първият ръководител, администрацията се чувства недосегаема. Трябва да поздравим подхода на министър Иванов, че посочва конкретните отговорници за състоянието на пътната мрежа. Това каза председателят на АБВ и бивш вътрешен министър Румен Петков в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му да се смята, че министър Иванов е виновен за състоянието на пътищата у нас, е нелепо.
"Понякога демонстрираме неприличие в стремежа си да се покажем скърбящи. Допреди 3-4 дни бяхме свидетели на протести, че изроди са издевателствали над животни. Тогава също имаше депутати, които се опитаха да ги "яхнат". Сега сме свидетели на човешка трагедия, на смърт на дете, отново някой се опитва да е по-скърбящ от другите. Не разбирам хора, които говорят от седалката на електрически автомобил, произведен в Ловеч. Това е наглост", допълни Петков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Попитан дали шефът на АПИ трябва да си подаде оставката, гостът отговори така: "Отговорност трябва да се търси от този, който го е назначил. Безочието на ПП-ДБ стига до това, че те искат оставката на този, когото те са назначили. Първо - персоната, която го е назначила, да каже: "Аз съм дотук с политиката, защото нося лична отговорност за това, че съм назначил човек, който има вина за...". Аз не познавам този човек, виждал съм го на снимка".
Председателят на АБВ е на мнение, че главният измерител за носене на политическа отговорност са изборите.
"Не считам, че има държава, в която няма жертви по пътищата. Днес казваме "Аз съм Сияна", но забравихме за Своге и се сещаме в такива случаи. Днес имаме декларацията на Иван Иванов за проверката на пътните участъци, нека да видим резултатите от нея. Нека принудим институциите да работят, нека протестираме за това, че има смърт на пътя и че по престъпен начин се поддържат пътищата у нас", подчерта бившият министър.
Според Румен Петков от 2009 година в МВР е започнала "вандалска чистка" на кадри.
"Бяха уволнени стотици полицаи и имаше обезкървяване на системата. Ние не говорим за превенцията. 2007-2009 година полицаите получаваха увеличение на заплатите на всеки 6 месеца. Един път направихме груба грешка с преструктуриране в системата на сигурността и начина, по който създадохме Агенцията по национална сигурност", коментира той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.