Ще има наказателна отговорност за управляване на дронове без разрешение. Това се разбра от официално съобщение на правителството, посветено на промени в Закона за гражданското въздухоплаване. Те бяха приети на заседание на Министерски съвет.
С изменение в Наказателния кодекс ще се въведат механизми за търсене на наказателна отговорност от лица, управляващи безпилотни летателни апарати без необходимото разрешение.
Според правителството в одобрените и изпратени за гласуване в парламента изменения в Закона за гражданското въздухоплаване се засилва контролът над използването на безпилотни летателни апарати (дронове).
Промените ще забранят на законово ниво полетите с дронове без разрешение в зони с ограничения или забрани, включително в охраняемите граници на гражданските летища. Определят се и правилата, по които ще бъдат приети процедури за принудително приземяване или отстраняване на дронове, нарушаващи тези разпоредби, съобщава "Сега".
Посочената цел е да се гарантира безопасност и сигурност при експлоатация на дронове и да се предотвратят ситуации на нерегламентираното им навлизане в ограничените зони на българските летища.
От проектопоправките и съобщенията не става ясно дали наказателната отговорност ще е за всяко неразрешено управление на дрон и за всяко използване на дрон, за който е предвиден задължителен разрешителен режим, но се предполага, че крайните мерки ще са само за тези, които влизат в забранени зони и са с предвидените по закон по-големи и опасни размери.
Въпросните промени и в ЗГВ, и в НК минаха в спешен порядък на обществено обсъждане и приемане и със сигурност са свързани с големия скандал с мистериозния дрон, който се появи на Летище София на 7 февруари т.г.. Заради него бяха блокирани и забавени няколко полета, включително и на самолети, които кръжаха над столицата.
От дрона, който е тип "Крило", тежи около 30 кг., има 1,5 м дължина на крилата, не се продава масово, изисква специални умения за управление и може да се контролира от 50 км разстояние, няма следа и до момента. Няма следа и от собственика му, независимо от разследването на МВР и ДАНС. Остават предположенията, че става дума за сериозна провокация и тестване на системите за сигурност.
Инцидентът с дрона бе коментиран и от изпълнителния директор на Летище София Хесус Кабайеро. „Както ясно беше обяснено от Министерството на транспорта, имаше нечесто срещан дрон, който кръжеше в района на летището. Това привлече вниманието на властите, за да подобрим нашата способност да реагираме. Това, което правим, е, че обединяваме сили с всички заинтересовани страни, включително и отбраната. За първи път толкова напреднал дрон се появява в зоната около летище София“, каза още той.
„На летището има екип, който наблюдава и мониторира зоната, за да гарантира сигурността и безопасността на периметъра. Засякохме дрона много бързо. Въведохме нашата процедура, изпълнихме я спрямо международните органи за гражданско въздухоплаване. Информирахме полицията и колегите. Но дронът беше толкова бърз, че и до момента не знаем кой е собственикът, кой е операторът и кой е пилотът. Това все още се разследва“, допълни Кабайеро.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.