Проучване на Института за пътна безопасност (ИПБ) показва, че 40% от всички катастрофи са причинени от неправилно възприятие на пътните условия от страна на шофьорите.
Основна причина за това е липса или неправилна организация на движението, неравности по пътното платно, недостатъчно сцепление между гумите и асфалта и др.
Шефът на АПИ твърди, че пътищата не са били поддържани, защото нямало сключени договори за тази дейност. ИПБ извърши преглед и анализ на официални бюджетни данни за разходването на средства. В периода 2022-2023 година АПИ е похарчила рекордните 1,7 милиарда лева за текущ ремонт и поддръжка. За сравнение в периода 2019-2020 година агенцията е похарчила около 184 млн. лева за същата дейност, се чете в позиция на Института за пътна безопасност.
Според данните на института за миналата година са изразходвани 750 млн. лв. от заложени 1,7 млрд. лв.
За три години са похарчени 2,5 млрд. лв. за текущ ремонт и поддръжка, което е увеличение с близо десет пъти, без да е налице подобряване на пътната инфраструктура.
Председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев е в ръководството на агенцията от ноември 2023 г. Възниква въпросът как поверената му институция е похарчила близо 1 млрд. лв., без да е имала договори?, питат в своята позиция от Института за пътна безопасност.
От там смятат, че на база на това може да бъдат извадени определени изводи – или че администрацията на АПИ е некомпетентна да управлява ресурсите за поддръжка и ремонт на пътищата, или е налице корупция.
„Не е възможно нито един държавен служител да бъде замесен в корупция за милиарди левове, без да бъде покровителстван от политиците. Проверка на ИПБ показва, че през целия период 2019-2025 година са сменени 7 управителни съвета на АПИ и почти нито един директор на дирекция в АПИ. Следователно политиците смятат, че служителите на АПИ са компетентни. Корупцията ли ни убива по пътищата на България?“, питат в своята позиция от института.
"Прави се пореден опит гневните граждани да бъдат излъгани и употребени, а страхът да продължава да ни убива по нашите пътища. За една нощ майките, загубили деца по пътищата, промениха мнението си – от оставка към благодарности. Какво се е случило през тази нощ – само те си знаят. Цели се да бъдат скрити имената на истинските виновници за състоянието на пътната безопасност. Никой гражданин не се качва в автомобила, за да прави катастрофи и да убива.
Сега действащият министър-председател Росен Желязков и неговото правителство имат възможност да променят изцяло системата за управление на пътищата в България и да създадат механизмите за прозрачно и ефективно разходване на ресурсите за ремонт и поддръжка на пътищата“, се чете още в позицията на Института за пътна безопасност, подписана от председателя му Богдан Милчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.