Трябва да имаме предвид, че вотът на недоверие е най-силният инструмент на опозицията в една парламентарна република, но нека всяка опозиция си прави сметката за мотивите, с които излиза, каза пред журналисти президентът Румен Радев след участието в десетото издание на Делфийския икономически форум.
Когато няма сериозни, стабилни мотиви и единство в тази опозиция, този най-силен инструмент постепенно девалвира, добави държавният глава.
По-рано днес вторият вот на недоверие срещу правителството беше внесен в деловодството на парламента.
Попитан дали е основателен вотът на недоверие и дали би препоръчал на опозицията да се обедини около него, Радев отговори: "както вече заявих, не се меся и не коментирам парламентарните решения на партиите в българското Народно събрание".
Президентът коментира и нападките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, свързани с договора "Боташ", обвиненията към назначените от него служебни кабинети по отношение на пътищата, работата на АПИ и кой е уволняван досега.
Прехвърлянето на собствените грехове върху другите е запазена марка на господин Борисов и част от хората около него. Служебните правителства, назначени от мен, започнаха разкритията на корупционния модел на предишното управление на господин Борисов. И да, те разгледаха някои от съществуващите договори поради абсолютно противоречие със закона и с обществения интерес, така че когато тези хора обвиняват другите в корупция, трябва да си дават ясна сметка, че те дължат редица отговори и тъй като компетентните институции не могат да дадат отговори на тези въпроси, следва обществото да им ги напомня. Това е "Хемус" с чувалите с парите, това са язовири и свлачища, които глътнаха по половин милиард, това са вземани проби от тангенти и пътища, които доказват явен грабеж при строителството. Да не продължавам натам с шкафчета, кюлчета и т.н. Списъкът е дълъг, искам да спра дотук", посочи Радев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.