Въпреки съществуващите опасения около търговските конфликти, включително и политиките на САЩ, директното отражение върху българския строителен сектор засега е ограничено. Все още не можем да видим пряк ефект от тарифните решения, но очакваме възможно отражение в себестойността и цените на строителните материали. Строителният сектор в България работи основно с европейски доставчици, а не със суровини от САЩ, това коментира Димитър Савов, изпълнителен директор на BLD и панелист в „Talk 25: Дом и офис“, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
По отношение на цените Савов коментира, че след бурния ръст в годините около пандемията и началото на войната в Украйна, в момента цените се стабилизират.
„Оттогава има инфлация в рамките на 3–5%. Всъщност, при строителството по-голямата инфлация идва от разхода за труд. В последните 3 години той се е увеличил със 100%.“
Недостигът на квалифицирани работници остава основен проблем, въпреки че вече се наблюдава завръщане на български бригади от чужбина. Според събеседника, това се дължи на доближаването на заплатите в сектора до нивата в Западна Европа, комбинирано с по-ниските разходи за живот у нас.
Обсъждайки инвестициите и тенденциите, изпълнителният директор посочи, че устойчивото строителство и съобразяването с ESG регулациите вече са задължителни за офис сегмента.
„Не можеш да отдаваш под наем сграда, а пък още по-малко да я продадеш на международен институционален инвеститор, ако тя не отговаря и не покрива всички критерии за ESG, които включват освен енергийна ефективност – социални критерии, критерии за добро управление.“
При жилищното строителство тези изисквания тепърва се налагат, като засега основен двигател са банките, а клиентите остават по-фокусирани върху енергийната ефективност и комфорта.
По отношение на зелените технологии, събеседникът отбеляза, че има известно отрезвяване на политиките, но много от съвременните решения в строителството вече са доказани и ефективни.
В контекста на предстоящия форум „Talk 25: Дом и офис“, Савов подчерта нуждата от по-информиран дебат за пазара на имоти.
„Много се спекулира в България, всеки разбира от футбол и от имоти. Така че това е много интересна тема и всеки е специалист. Много се търсят сензации, се говори за балони. Аз смятам, че нямаме интерес от такива сензации. В момента България е един оазис от Европа. В доста страни пазара на имоти се срина в Европа.“
За разлика от страни като Германия и Франция, където имотните цени бележат спад, у нас те продължават да се покачват. Според Савов това е резултат както от повишения стандарт на живот, така и от достъпното и евтино финансиране.
"Нека се възползваме от възможностите, които са ни предоставени", обобщи той.
Кои са факторите, които определят цените на жилищата? Как се променя пазарът на офис площи и какви са новите тенденции в устойчивото строителство? Влияе ли динамиката на икономиката върху възможностите за покупка и наем? На тези и още ключови въпроси ще отговори специалното телевизионно издание "Talk 25: Дом и офис", част от поредицата телевизионни дискусии на Bloomberg TV Bulgaria - Talk 25. Излъчването ще бъде на 13 април от 20:00 часа по Bloomberg TV Bulgaria.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.