Министърът на туризма Мирослав Боршош изрази очаквания си за добър летен сезон. Засега данните по предварителни резервации и записвания са добри, добави министърът и посочи, че големият въпрос е свързан с възможността за удължаването на летния сезон.
Очакванията ни са добри за предстоящия летен сезон, но предстои големият разговор какво наричаме летен сезон и какво би трябвало да наричаме летен сезон, каза министърът след края на днешното заседание на Националния съвет по туризъм.
Боршош напомни за последните срещи, инициирани от министерството във Варна и в Бургас за готовността на областите да посрещат туристите, и изрази мнение, че има висока готовност от страна на изпълнителната власт да осигури сигурността, спокойствието, достатъчния контрол върху туристическия сезон, който касае Черноморието. Видях добра подготвеност на колегите от туристическия бранш, каза министърът.
В рамките на заседанието беше представен и анализ на резултатите от 2024 г. Докладът потвърждава, че България все още не е възстановила позициите си спрямо 2019 г., особено в сегмента на входящия туризъм. Около 50% от областите в страната са се възстановили до нивата отпреди пандемията. Сред пазарите с висок ръст се откроява Румъния, докато на други ключови пазари, като Обединеното кралство и Германия, има отчетлив спад. Беше посочено, че лятото се очертава като силно, но основният въпрос остава, колко дълъг ще бъде сезонът и как може да бъде удължен чрез събития и целенасочени кампании.
По време на съвета бяха обсъдени конкретни предизвикателства пред сектора, сред които липсата на работна ръка, издаването на визи за туристи и сезонни работници, както и нуждата от удължаване на туристическите сезони. Подчертано беше, че успехът в справянето с тези проблеми зависи от координирани усилия между институциите, законодателната, местната власт и туристическия бизнес. “Само с добри взаимоотношения може да постигнем добър резултат. Без общи усилия няма как да започнем да работим“, допълни още министърът.
Акцент в дискусията бяха и необходимите законодателни промени. Според министъра състоянието на сектора е добро, но в него има сериозни натрупани слабости, които могат да бъдат преодолени с ясен хоризонт и воля. Като спешна бе определена работата по измененията в Закона за туризма, създаването на гаранционен фонд за защита на потребителите, въвеждането на регулация за краткосрочното отдаване под наем, статута на националните курорти и др.
Боршош акцентира и върху сериозния проблем с административните процедури и дълги срокове при издаване на визи, които пречат на възможността за гъвкава реакция спрямо търсенето. Министерството работи по ускоряване на процедурите в сътрудничество с Министерството на външните работи и с допълнително финансиране за консулските служби.
Министърът посочи, че Националният съвет по туризъм ще бъде активен инструмент за формиране на проактивна политика. „Целта ни е да погледнем напред и да изградим устойчив модел. Туризмът повече няма да бъде сектор на оцеляване, а източник на национално самочувствие и модерна свързаност“, каза още Мирослав Боршош.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.